Zpravodajství

Vendelín Čtvrtek je zdráv! Zachránce dostal práci, stravu i bydlení

Vendelín Čtvrtek je zdráv! Zachránce dostal práci, stravu i bydlení
Zdroj: TV Nova

Vendelín Čtvrtek je zcela zdráv a ráno v 8:45 byl propuštěn z novorozenecké intenzivní péče Thomayerovy nemocnice do tamního dětského centra. Jeho rychlé uzdravení je podle lékařů vyložený zázrak, chlapec byl těžce podchlazený nalezen v popelnici v Praze. Naše televize přispěje jeho nálezci bezdomovci Mirkovi zaplacením obědů na celý rok, magistrát mu sehnal práci i bydlení.

Zdroj: TV Nova

Vendelín nyní čeká na adopci. Náš server o tom informovala mluvčí Thomayerovy nemocnice Martina Štanclová.

Chlapec měl ve chvíli, kdy jej přiváželi do nemocnice, pouhých 25 stupňů. To podle lékařů znamená v mnohých případech smrtelně nízkou teplotu.

O zázraku napíšou knihu

Od 13. prosince, kdy bylo dítě nalezeno bezdomovcem Miroslavem Szamzselym  odhozené v popelnici, se v péči zdravotníků zcela zotavilo. Skutečný zázrak, říkají doktoři. Jsou o tom případu rozhodnuti publikovat odbornou knihu, řekla nova.cz Štanclová.

Lidé chtějí přispět peníze

Lidé se na Thomayerovu nemocnici obracejí s otázkami, jak je možno v tomto případu přispět penězi. Snaha lidí o přispění peněz je v zásadě trojí: někteří chtějí poukázat peníze nemocnici, jiní přímo dítěti a mnozí se obracejí i na naši televizi, protože chtějí přispět bezdomovci Mirkovi, který dítě našel a upozornil policisty. Chlapci tak zachránil život.

Thomayerova nemocnice zveřejnila číslo účtu na svých webových stránkách pro ocenění práce lékařů a sester a pro nákup dalšího vybavení JIP. Vendelín svůj účet nemá a zřejmě mít nebude. Neměl doposud žádného zákonného zástupce, a navíc se počítá s tím, že bude adoptován.

V tomto případě by bylo právně problematické vypisovat veřejnou sbírku. Na jeho zachránce Mirka, bezdomovce, původně slévače z ostravských Vítkovic, také zatím nebyla vypsána veřejná sbírka.

Bezdomovec dostal bydlení, Nova přispěje na jeho stravování

 

 Bezdomovec Miroslav Szamzsely převzal klíče od pokoje v ubytovně pro osoby bez přístřeší.

Pražský magistrát splnil slib nabídky bydlení a práce pro bezdomovce Mirka. Muž bude bydlet v azylovém domě v Praze 9 a bude zaměstnán na městské lodi Hermes pro lidi bez střechy nad hlavou. Měl by tam dělat údržbáře, plat 12 tisíc korun by mu prý měl vystačit na nájemné, stravu i ošacení. Mirek chtěl prý celý život žít na lodi. TV Nova mu zaplatí obědy v blízké restauraci na celý rok.

Zjistí se, zda nemá dluhy

"Člověk, který zachrání dítě, je na nejlepší cestě vrátit se zpátky," řekl radní Jiří Janeček (ODS). Pomůže mu vyřídit občanský průkaz a také se bude zjišťovat, zda nemá dluhy.

Případné závazky by jej mohly odradit od práce, kdyby musel dávat plat na jejich úhradu. Pokud se muž osvědčí, mohl by časem získat obecní byt, řekl novinářům Janeček. "Doufám, že vytrvá ve svém odhodlání a že ho nic neodradí," dodal.

Muž řekl, že se bude snažit využít příležitosti. Uvedl také, že bude spolupracovat s policií na pátrání po člověku, který dítě v kontejneru zanechal. Řekl, že by Vendelína chtěl vidět, sám prý žádné děti nemá.

Nova.cz, TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz