Zpravodajství

VIDEO: Ledy z větrné elektrárny straší Jihlavsko. Mohou i zabít

VIDEO: Ledy z větrné elektrárny straší Jihlavsko. Mohou i zabít

Představte si, že si takhle v zimě jedete autem, venku hezky sněží a mrzne, když vtom vám najednou na střeše přistane obrovský kus ledu a rozřeže vaše auto! Je to jako scéna z hororu, ale může to být i realita. V okolí Pavlova na Jihlavsku se to může projíždějícím řidičům stát prakticky kdykoli.

Zdroj: TV Nova

Hrozivě velké kusy ledu padají z vrtulí větrné elektrárny. Vrtule totiž namrzají a z nich prý poté při roztočení velkou rychlostí odlétávají i několik desítek centimetrů velké kusy ledu.

Pan Josef z Třeště denně jezdí domů okolo zdejších elektráren. Nedávno měl ale při své cestě obrovské štěstí. Před auto mu spadl 20centimetrový kus ledu.

"Pokud se vrtule netočí, tak odlétávat nemůže, pokud se vrtule točí, tak samozřejmě odlétávat za určitých teplotních podmínek může," říká Josef Šíp z firmy vlastnící elektrárny.

Podle odborníků námraza z vrtulí může letět až 300kilometrovou rychlostí. Strach o své zdraví mají i další lidé z Pavlova.

Na nebezpečí už obyvatele upozorňují i dopravní značky podél silnice.

Situaci už dokonce začaly řešit kraj Vysočina a místní silniční a stavební úřad.

Nově nainstalované zařízení by teď mělo elektrárnu při námraze automaticky zastavit. To, jestli jsou ale tato opatření dostatečná, ukážou až další týdny.

U Pavlova byly vybudovány první velké větrné elektrárny na Vysočině. Dva dvoumegawattové větrníky vysoké 150 metrů stojí od loňského léta, v závěru minulého roku přibyly další dva o něco menší stožáry.

V těchto dnech je dokončována pátá větrná elektrárna v kraji, a to u obce Kámen na Havlíčkobrodsku. Elektrárna má stožár vysoký 105 metrů a poloměr rotoru 45 metrů.

Instalovaný výkon jsou dva megawatty, váží 335 tun. Zprovozněna by měla být do konce roku.

Na Jihlavsku vyrostou zřejmě další elektrárny

U Stonařova na Jihlavsku se soukromý investor v nejbližší době chystá postavit osm větrných elektráren s celkovým výkonem 16 megawattů.

Se stavbou větrného parku vyslovila souhlas většina obyvatel městyse, krajští radní jsou ale proti. Obávají se poškození vzhledu krajiny a požadují důkladné posouzení vlivu těchto staveb na životní prostředí.

Novinářům to v prosinci řekl náměstek hejtmana Pavel Hájek.
Rada kraje se ke stavbě větrníků vyjadřovala poprvé, přestože krajský odbor životního prostředí již takové záměry projednával.

Malým obcím elektrárny finančně pomůžou 

Hájek to zdůvodnil velkým rozsahem stonařovského parku. Dodal, že kraj chce předcházet problémům, které s příchodem zimního počasí nedávno nastaly v Pavlově na Jihlavsku právě kvůli odpadávání ledu.

Na Vysočině se objevuje mnoho záměrů na stavbu větrných elektráren. Souhlasí s nimi hlavně menší obce, pro něž je zajímavý slibovaný roční poplatek za provoz větrníků. Kraj se velkého zájmu investorů zalekl a nedávno starosty varoval před riziky spojenými s takovou výrobou elektřiny.

"Tady je ten názor - stavět, škodlivé vlivy nepředpokládáme," řekl starosta Stonařova František Plavec. Větrný park v anketě podpořilo přes 80 procent obyvatel.

Rozhodnutí krajských radních starostovi nevadí. "Je to v jejich kompetenci. Ale nerad bych, aby ovlivňovali orgány státní správy, což doufám, že nebudou," řekl. O stavbě elektráren se podle něj má rozhodnout na základě platných předpisů.

Elektrárny budou vysoké celkem 149 metrů, záměr na jejich stavbu předložila brněnská firma e3 větrná energie, s .r. o. Plavec uvedl, že na větrníky, které od loňska stojí u sousedního Pavlova, lze dohlédnout ze tří čtvrtin městyse. "Naše by byly vidět méně než ty pavlovské," uzavřel.

TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz