Zpravodajství

VIDEO: Rozloučení s Věrou Galatíkovou bylo emotivní

VIDEO: Rozloučení s Věrou Galatíkovou bylo emotivní

Lidé se v Národním divadle rozloučili s herečkou Věrou Galatíkovou. Zemřela po marném boji s rakovinou 21. prosince ve věku 69 let. Na přední členku činohry vzpomněli například kolegové Jan Kačer, Táňa Fischerová a Ivan Řezáč. Živě zazpívali Petr a Hana Ulrychovi a Zuzana Stivínová přednesla báseň Jana Skácela.

Ze záznamu zazněla nahrávka z inscenace Višňového sadu, v níž Galatíková excelovala koncem 60. let na jevišti pražského Činoherního klubu.

V prvních řadách hlediště usedli členové rodiny v čele s manželem zesnulé, hercem Ladislavem Frejem, dcerou Kristýnou a synem Ladislavem, kteří herecké geny podědili.

U katafalku s rakví byly věnce od premiéra Mirka Topolánka, ministerstva kultury, Herecké asociace, Janáčkovy akademie múzických umění v Brně, kde Galatíková studovala, a pražské Divadelní fakulty, kde své znalosti předávala adeptům Thálie.

Byly tu také květy od scén, kde hrála: především pražského Národního divadla, Činoherního klubu, Švandova divadla a Městských divadel pražských.

"Život smrtí nekončí"

"Přišli jsme se rozloučit s výbornou herečkou, milovanou ženou a s obdivuhodnou osobností. Odchod takového člověka je vždy vnímán jako předčasný," řekl v úvodu pietního aktu šéf činohry české první scény Michal Dočekal. V čestné stráži u katafalku se vystřídalo na sedm desítek hereckých kolegů a zástupců divadel.

S emotivním projevem vystoupil herec a režisér Jan Kačer. "Podarovala jsi nás všechny, nejvíc darem odvahy. Odvahy nést tíhu a bolest, dívat se přes sebe, přes svoji krátkou a pomíjivou existenci. Neztratit jedinou chvíli a toužit předat světlo života, ten dar, který jsi opatrovala, do rukou přicházejících. Zářila jsi jako klenot, my tě obdivovali, my tě obdivujeme," řekl a s ostychem a vděčností jí poděkoval za všechno.

Režisérka a dramaturgyně Helena Glancová pak pokračovala ve vzájemném rozhovoru, který s Galatíkovou vedla už dávno, když se obě shodou okolností potkaly při svém prvním angažmá v pardubickém divadle.

"V průběhu let jsme se potkávaly zřídka, ale vždy ve významných a zapamatovatelných okamžicích," uvedla s dojetím. Zdůraznila, že Galatíková se uměla vrhat do práce a přitom se viděla kriticky, nešetřila se. "Svůj přidělený čas jsi naplnila divadlem a láskou," podotkla.

"Co má člověk říci o celoživotním přátelství, aby z toho nakonec nevyšla banalita," zamyslela se herečka Táňa Fischerová, která se s Galatíkovou setkala před 40 lety v Činoherním klubu. "My obě víme, že smrtí život nekončí, a že pokračuje dál v jiné formě. Jsem přesvědčena, že Věra je tu teď s námi a má radost," dodala.

Ivan Řezáč pak přiznal, že mu nikdy nikdo při práci neřekl tolik o sobě a tak moc o něm samém. "Přišla jsi z té zvláštní pohádkové doby, kdy herci byli jen herci, kdy herectví bylo jen řemeslo a řemeslo bylo jen smysl života. Obdivoval jsem, že jsi brala život, práci i svět vážně - nikdy jsi s ničím nekoketovala. A byla jsi vždycky tam, kde tě bylo potřeba, nekompromisně, nezištně a diskrétně. A to byl vzácný dar, hlavně pro nás," uvedl.

Zdůraznil, že pro něj vyhrála i tu poslední bitvu, protože bez boje nevydala ani milimetr či vteřinu svého života.

Během pietního obřadu zazněl ze záznamu Hradišťan, zazpíval Ray Charles a ozvaly se tóny Janáčkovy Lišky Bystroušky. Ty doprovázely i reprodukci předloni natočeného vzkazu Věry Galatíkové svému manželovi.

"Vidím, co všechno bylo zbytečné, ale také krásné. Dali jsme si kus šťastného života. Litovala jsem víc tebe a děti, než že bych truchlila nad svou konečností," uvedla v něm a už tehdy zápasila s dechem.

Vysvětlila zároveň, proč odmítla léčbu chemoterapií - protože si chtěla prodloužit smysluplný život. "Nedá se už dělat nic. Jsem připravená, klidná a zamilovaná do své rodiny," uvedla herečka závěrem.

Dlouhotrvající potlesk pak poslední rozloučení v Národním divadle ukončil. Zněl i v okamžicích, kdy byla rakev s ostatky statečné ženy za zvuků smutečních fanfár vynesena ze "zlaté kapličky". Na Národní třídě jí při té příležitosti poděkovali i ti, kteří šli náhodou kolem.

TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Zelenskyj: Válku na Ukrajině může ukončit pouze diplomacie

Válka na Ukrajině může být vyřešena pouze prostřednictvím "diplomacie", řekl podle BBC v televizním projevu prezident Volodymyr Zelenskyj. V rozhovoru pro národní televizi naznačil, že jeho země by mohla na bojišti Rusko porazit, ale dodal, že válka může být definitivně zastavena pouze "u jednacího stolu". Jednání podle něj nebudou snadná, protože ani jedna strana se nechce ničeho vzdát. Ruské tiskové agentury tvrdí, že poslední schůzka se konala téměř před měsícem, 22. dubna.

Píše se na Deník.cz