Zpravodajství

Politici opět řeší Čunkův návrat do vlády

Politici opět řeší Čunkův návrat do vlády
Zdroj: TV Nova

Jako by toho loni neměli dost. Jen co jsme vstoupili do roku 2008, už se naši politici zase hádají o Jiřím Čunkovi. Zelené pobouřil premiér Topolánek, který včera naznačil, že by ho mohl vzít zpátky do vlády. ODS obvinili z toho, že se snaží s lidovci kšeftovat a má v plánu Čunkův návrat vyměnit za hlasy pro Václava Klause v prezidentské volbě. Tím pro změnu Zelení namíchli ODS, Čunka i Klause.

Čunek obvinil předsedu zelených Martina Bursíka z ohrožování koalice. Reagoval tak na jeho varování, aby političtí partneři nejmenší koaliční strany neuvažovali o výměně v prezidentské volbě za návrat předsedy KDU-ČSL do vládních funkcí.

Odpoledne novinářům Čunek řekl, že Bursík reagoval z dovolené ve Francii "nedospěle". Jeho výrok přičítá také mediálnímu zkreslení. O situaci krátce hovořil s předsedkyní sněmovního klubu zelených Kateřinou Jacques.

Šéfka zelených poslanců si nemyslí, že její strana varováním lidovců před kupčením s hlasy v prezidentské volbě ohrožuje trvání kabinetu. Zároveň ocenila, že Čunek nechce "handlovat" s volbou hlavy státu. "Volba prezidenta by neměla být obchodovatelná. Pan Čunek řekl, že odmítá takový handl, a to je dobře," uvedla.

Spekulace o možné výměně lidoveckých hlasů za znovuzvolení Václava Klause prezidentem se objevily už v době rezignace šéfa KDU-ČSL na vládní funkce.

Vycházely mimo jiné z toho, že lidovci jsou na rozdíl od ODS a zelených v názoru na kandidáty na prezidenta rozděleni. Celostátní konference strany nepřijala k této otázce na svém posledním zasedání žádné usnesení.

Čunek tehdy připustil, že příznivci obou kandidátů - Klause i jeho protikandidáta Jana Švejnara - jsou mezi členy i zákonodárci KDU-ČSL rozděleni zhruba půl na půl. Situace se podle něj od té doby nezměnila, pouze Bursík, který podporuje Švejnara, dělá podle něj vše proto, aby lidovce odradil.

Bursík varováním ve středu reagoval na výrok premiéra Mirka Topolánka (ODS) pronesený po novoročním obědě s Klausem. Předseda vlády na zámku v Lánech uvedl, že lidovci na něj vyvíjejí enormní tlak a on nevylučuje, že jim v budoucnosti vyhoví. Prezident pak naznačil, že by nebyl proti.

"Já ohrožení koalice na základě výroků nevidím," reagovala na Čunkovo obvinění Jacques. Koaliční strany si podle ní musí věc vyjasnit mezi sebou. "Je třeba si sednout k jednomu stolu," uvedla. Předpokládá, že příští týden premiér koaliční schůzku svolá.

Podstatné je podle ní také to, že Čunek odmítl tlak na koalici ve věci svého návratu. "KDU-ČSL pouze předala před měsícem svůj návrh a usnesení, že když jsou záležitosti v mých trestních věcech vyřešeny, trvá na tom, abych se vrátil do vlády," uvedl Čunek ve středečním prohlášení.

"Pak nastal povyk ze Strany zelených, který nehorázně trvá, takové spekulace mi velmi vadí. Žádný tlak jsem od té doby nevyvíjel, jen náš požadavek trvá," dodal.

Předseda lidovců dnes zopakoval, že na tahu je premiér. Odmítl se vyjádřit k otázce, zda je ochoten počkat s diskusí o svém návratu na dobu po zvolení nového prezidenta.

Kabinet Čunek opustil kvůli opětovnému otevření korupční kauzy a pochybnostem kolem rodinných financí. Ve druhé polovině listopadu pak Nejvyšší státní zastupitelství potvrdilo definitivně zastavení Čunkova trestního stíhání.

Podle zelených to ale neznamená, že bývalý vicepremiér získal zpět důvěru. Potom, co lidovci před vánočními svátky požádali o Čunkův návrat do vlády, zelení pohrozili, že pokud se tak stane, všichni jejich ministři z kabinetu odejdou.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz