Zpravodajství

VIDEO: Na kotle na dřevo lidem přispěje stát

VIDEO: Na kotle na dřevo lidem přispěje stát
Zdroj: TV Nova

České republice reálně hrozí od Evropské unie vysoké pokuty. Už dva roky totiž překračujeme povolené znečištění ovzduší, které je způsobováno hlavně provozem starých kotlů na tuhá paliva. Abychom pokutu nedostali anebo ji minimalizovali, ministerstvo životního prostředí zákonem donutí lidi do roku 2014 vyměnit kotle s tím, že jim na to přispěje až polovinu nákladů.

Semilsko v dýmu, Liberecko v dýmu a okolí Prahy v dýmu. To Evropskou unii už dva roky štve. Špatné ovzduší je totiž největším ekologickým problémem této země. A právě staré kotle na tuhá paliva se prý hodně podepisují na přibývajících alergiích u dětí. Asi třetina českých dětí má respirační potíže.

Ministerstvo životního prostředí už má plán. K 1. lednu 2014 nebude moci být v provozu ani jeden silně kouřící kotel.

Lidé odmítají investovat do nových kotlů. Ministerstvo o odporu občanů ví, a proto chce lidem už ke konci ledna začít na pořízení ekologického vytápění přispívat. A ne málo. Na kotle na dřevo by mohl stát dávat až 50 procent nákladů.

Kdo si pořídí solární panely, může získat také až polovinu nákladů a u tepelných čerpadel až třetinu.

Lidé riskují v případě naměření vysokého znečištění nejenom pokutu, ale i dost nepříjemný trest.

Ministerstvo životního prostředí varuje. Kdo bude v roce 2014 znečišťovat životní prostředí, tomu mohou kontrolní orgány kotel okamžitě odstavit z provozu.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz