Zpravodajství

VIDEO: Začíná kontrola vymáhání dluhů na sociálním pojištění

VIDEO: Začíná kontrola vymáhání dluhů na sociálním pojištění
Zdroj: TV Nova

Nejvyšší kontrolní úřad bude prověřovat, jak účinně Česká správa sociálního zabezpečení vymáhá od lidí dluhy na sociálním pojištění. Ti za posledních 15 let dluží státu ohromujících 58 miliard korun. Úředníci sociálního zabezpečení tvrdí, že většina z těchto dluhů je vymahatelná. Nejvyšší kontrolní úřad začne s rozsáhlou kontrolou ještě tento měsíc.

Vážený pane, připomínáme Vám, že máte dluh na sociálním pojištění...

Nějak takhle začínají dopisy, které rozesílá Česká správa sociálního zabezpečení těm, kteří nezaplatili to, co ze zákona měli.

A platit sociální pojištění musí téměř každý. Fyzické i právnické osoby včetně třeba prezidenta. Osvobozeni jsou jen pronajímatelé nemovitých a movitých věcí a část autorů uměleckých děl. Celkový dluh dosahuje 58 miliard.

Mezi dlužníky je také na 100 tisíc menších organizací a 5,5 tisíce těch velkých. Největších hříšníků - tedy firem, z nichž každá dluží včetně penále víc než 30 milionů korun, je 179.

Ministerstvo ale připouští - mohli bychom s dlužníky bojovat razantněji.
Mimo jiné i na to, jak úspěšně Česká správa sociálního zabezpečení dluhy vymáhá, si teď chce posvítit Nejvyšší kontrolní úřad.¨

Na výsledky si musíme počkat do srpna, kdy rozsáhlá kontrolní akce skončí.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz