Zpravodajství

VIDEO: Ledovka na silnicích bude až do úterka

VIDEO: Ledovka na silnicích bude až do úterka

Řidiči se i v pondělí musí potýkat se sněhem a zledovatělou vozovkou. Husté sněžení komplikuje nyní dopravu například v Libereckém kraji. I na hlavních tazích včetně rychlostní silnice na Prahu leží sníh, a silničáři proto doporučují jezdit opatrně a zpomalit. Ledovka a náledí se mohou vyskytovat až do úterý.

Podle policie přibývá dopravních nehod. Český hydrometeorologický ústav proto vydal výstrahu, která na tyto nebezpečné jevy upozorňuje. 

Nejvážnější nehoda se stala kolem po 13:15 v osadě Jezvé ve Stružnici na Českolipsku. Při srážce dvou osobních automobilů tam bylo zraněno sedm lidí, z toho dva těžce a ostatní lehce.

Příčiny nehody vyšetřuje policie, řekla mluvčí hasičského záchranného sboru Iva Michalíčková.

Teploty okolo nuly

Vlivem srážek je viditelnost na mnoha místech snížena, navíc fouká vítr. Teploty se pohybují kolem bodu mrazu.

Hlavní tahy jsou většinou mokré s rozbředlým sněhem. Na silnicích nižších tříd leží ujetá vrstva sněhu. Do horských oblastí a na vedlejší silnice by neměli vyjíždět motoristé bez zimní výbavy.

I na hlavních tazích, hlavně ve stoupáních, to ale může klouzat. Silnice jsou sjízdné se zvýšenou opatrností. 

Pozor by si řidiči měli dávat zejména na dálnici D8 mezi nultým a 48. kilometrem, kde jsou zbytky rozbředlého sněhu po chemickém ošetření.

Na ostatních komunikacích pak především na rychlostní silnici R10 mezi 3. až 35. kilometrem, kde je zledovatělá vrstva sněhu, stejně jako na silnicích druhé a třetí třídy v okresech Jihlava, Jindřichův Hradec, Pelhřimov, Písek, Strakonice a na Benátsku.

Na Moravě mlha a zbytky sněhu

Na Vsetínsku se tvoří mlha, která může místy namrzat.
Mrznoucí déšť začal ve Zlínském kraji padat v neděli. Na silnicích se podle meteorologů může tvořit ledovka až do dnešního poledne.

Všechny silnice v Olomouckém kraji jsou sjízdné. Komunikace prvních tříd jsou většinou po chemickém ošetření holé a mokré. Na silnicích nižších kategorií leží kašovité zbytky sněhu. Ve vyšších polohách, kde se používá inertní materiál, leží na silnicích ujetá vrstva sněhu krytá posypem.

Opatrnosti není nikdy dost

Ve středních Čechách se místy vyskytují mlhy, které mohou namrzat. Podle informací ředitelství silnic a dálnic leží také v některých regionech na silnicích rozbředlý sníh. Silničáři doporučují řidičům, aby jezdili maximálně opatrně.

Mlha s dohledností do 50 metrů se vyskytuje například na Berounsku, Benešovsku nebo v okolí Benátek nad Jizerou.
Teploty v kraji se pohybují od minus deseti do plus jednoho stupně. Na většině území je polojasno. Na Kolínsku, Kutnohorsku a Nymbursku místy mrholí.

Silničáři na Českokrumlovsku ráno varují před namrzáním vozovek. Problémy mohou mít řidiči zejména na silnicích nižších tříd ve vyšších polohách okresu.

Leží zde navíc ujetá vrstva sněhu, která jízdu komplikuje. Zledovatělý sníh může způsobit problémy i na Prachaticku a na většině šumavských cest, informuje jihočeská správa a údržba silnic.

Motoristé v Pardubickém kraji musí dnes ráno počítat se zledovatělými úseky a místy také s rozbředlým sněhem. Na Svitavsku a Chrudimsku se tvoří mlha. Vyplývá to z informací silničářů.

Zledovatělý sníh je na silnicích první třídy mezi Jablonným nad Orlicí a Suchým vrchem a Červenou vodou a Králíkami. Silničáři vozovky ošetřili posypem. Náledí se vyskytuje v okolí Moravské Třebové na Svitavsku.

Na Královéhradecku napadl sníh

V Královéhradeckém kraji v noci připadla slabá vrstva sněhu. Řidiči musí jízdě věnovat zvýšenou pozornost. Zejména na Jičínsku a Hradecku navíc jízdu ztěžují mlhy. V Orlických horách se místy tvoří sněhové jazyky. Meteorologové varovali, že při mrznoucích srážkách se může během dne na silnicích místy tvořit ledovka.

Silnice v kraji Vysočina jsou sjízdné s opatrností. Dálnice D1 a nejzatíženější komunikace jsou po chemickém posypu převážně mokré, někde se na nich vyskytuje rozbředlý sníh.

Podle informací krajských silničářů na silnicích nižších tříd leží zledovatělá vrstva ujetého sněhu. V kraji je zataženo, místy s mrznoucí mlhou. Vítr se pohybuje rychlostí do deseti kilometrů v hodině. Přes den se může tvořit náledí.

Odpolední Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz