Zpravodajství

VIDEO: Na soudu s Vladimírem Železným bylo o zábavu postaráno

VIDEO: Na soudu s Vladimírem Železným bylo o zábavu postaráno

Soud otevřel již třetí kauzu europoslance Vladimíra Železného. Europoslanec v ní spolu s dalšími pěti muži čelí obvinění z mnohamilionového krácení daní při převodu obchodního podílu v CET 21. Jsou podezřelí z toho, že ošidili stát o více než 38 milionů korun.

Železný před soudem obvinění odmítl. "Zásadně nesouhlasím," reagoval europoslanec na obžalobu.
Hlavní líčení bylo naplánováno až do 11. ledna, soudkyně Dana Pacholíková ale avizovala, že jednání bude zřejmě odročeno již dříve.

Železný a spol mu vadilo

Začátek líčení zpestřila ozbrojená eskorta vězeňské služby, která do jednací síně přivedla maskovaného muže v poutech. Po upozornění soudkyně Dany Pacholíkové, že jde asi o omyl, zase muži v kuklách a se samopaly místnost opustili.

Železný zahájil svou výpověď výtkou na adresu soudu kvůli tomu, že u vchodu do jednací síně byla kauza označena jako Železný a spol. Europoslanci se nelíbilo, že je případ veden pouze pod jeho jménem. Soud jeho stížnosti vyhověl a na desce se následně objevila jména všech obžalovaných.

Policie v únoru 2003 obvinila bývalého šéfa Novy, jeho někdejšího právníka Aleše Rozehnala a akcionáře CET 21 Fedora Gála, Josefa Alana, Vlastimila Venclíka a Petra Hunčíka z toho, že v souvislosti s převodem obchodního podílu ve společnosti CET 21 ošidili stát o víc než 53,5 milionu korun.

Později byla škoda snížena na zhruba 38 milionů, neboť Hunčík neměl jako slovenský občan v Česku daňovou povinnost, a stát tak o peníze nepřipravil. Proto je stíhán za pomoc k trestnému činu, stejně jako Rozehnal. Podle státní zástupkyně Dagmar Máchové nyní obžalovaným hrozí dva až osm let vězení.

Podle policie se Železný se společníky dohodl, že na něj převedou 43,31 procenta obchodního podílu v CET 21, s.r.o. za částku převyšující pět milionů dolarů.

Přestože jim Železný zaplatil, podle policie následnými transakcemi předstírali, že se vyrovnali akciemi za tímto účelem založené akciové společnosti CET 21.

V daňových přiznáních za rok 1996 pak podle policie neuvedli pravdu. Podle obžaloby sloužil převod akcií v CET 21, a.s. k zastření převodů obchodních podílů v CET 21, s.r.o., a akciová společnost tak byla jen "prázdnou slupkou".

Obžalobu z krácení daní Železný odmítl s tím, že on byl v případu kupující, a proto neměl daňovou povinnost. O to, jak zdaňovali své příjmy jeho společníci, se prý nestaral. "Není mi to známo, nikdy jsem se s nimi na tom nedomlouval," řekl před soudem europoslanec.

Podle obhájce europoslance Josefa Monsporta se navíc převody podílů ve společnosti CET 21, s.r.o. ani neuskutečnily, protože smlouvy o převodech byly neplatné.

"Je naprosto evidentně prokázáno, že to byly nějaké koncepty smluv, které neměly základní náležitosti a nikdy nenabyly účinnosti," řekl novinářům advokát.

S obžalobou nesouhlasil ani obhájce Roman Kvasnica, který před soudem zastupuje čtveřici Gál, Alan, Venclík a Hunčík. "To, co je jim kladeno za vinu, je jen umělá konstrukce, která se nikdy nestala," řekl Kvasnica.

Železný odmítl i to, že by CET 21, a.s. byla jen "prázdnou slupkou". Vytvoření akciové společnosti podle europoslance iniciovala a financovala společnost Central European Media Enterprises (CME).

Cílem projektu prý bylo sdružit televizní licenci, kterou vlastnila CET 21, s.r.o., i servisní část, kterou zajišťovala ČNTS, jejíž majoritním vlastníkem byl americký investor CME, do jedné společnosti.

Akciová společnost pak měla být podle Železného obchodovatelná na pražské burze. Tento záměr ale nakonec zamítla Rada pro rozhlasové a televizní vysílání. Celý projekt akciové společnost tak podle Železného s převody podílů v CET 21, s.r.o. vůbec nesouvisel.

Železný je stíhán ještě v dalších dvou kauzách, v jedné už padl nepravomocný odsuzující rozsudek. Městský soud loni v srpnu uznal europoslance vinným z krácení daní při dovozu obrazů z ciziny a uložil mu dvouletý podmíněný trest se čtyřletým odkladem a zároveň peněžitý trest pět milionů korun.

Jiný senát městského soudu zase řeší obžalobu, v níž jde o poškozování věřitele, společnosti CME. Zároveň s europoslancem jsou stíháni i jeho bývalí právníci.

Vyšetřování kauz bývalého šéfa Novy provázely komplikace, protože Železný byl zvolen do Evropského parlamentu. Policie musela počkat, stejně jako žalobci a soud, na verdikt ohledně zbavení imunity.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz