Zpravodajství

VIDEO: Klaus lovil v Senátu lidovecké hlasy

VIDEO: Klaus lovil v Senátu lidovecké hlasy

Klaus nebo Švejnar? Toť otázka, říkají si v senátorském klubu KDU-ČSL. Lidovečtí senátoři jsou zatím nejednotní v názoru, komu dají hlas v nadcházející prezidentské volbě. Novinářům to přiznal předseda strany Jiří Čunek.


Klaus po více než hodinu trvající schůzce novinářům řekl, že věří, že v jedenáctičlenném senátním klubu KDU-ČSL nějakou podporu získá. Počet hlasů však odhadovat nechtěl.

Klaus se také mimo jiné vyslovil pro to, aby parlament volil prezidenta v tajných volbách, nikoli ve veřejných, jak to navrhuje místopředseda poslanců ČSSD David Rath.

Prezident míní, že veřejná volba má odůvodnění v revolučních dobách, jako byl třeba zánik Rakouska-Uherska a pád komunismu v Československu.

"Neznám racionální případ veřejné volby, veřejná volba se dělá v revoluční situaci," poznamenal. Česká republika je podle něj v normálním stavu. "Nezavádějme si sem revoluční móresy," dodal.

Nechtěl spekulovat o tom, kolik senátorů KDU-ČSL ho podpoří, uvedl ale, že když se dnes s lidovci loučil, někteří mu popřáli do volby mnoho štěstí. "Což můžete brát jako relativně povzbudivý výrok, ale víc by vůbec nepadalo v úvahu," uvedl.

Pocit z dnešního jednání má dobrý. "Nemyslím si, že by se na mě dívala většina senátorů tohoto klubu nevraživým způsobem," řekl.

KDU-ČSL má 11 senátorů a 13 poslanců. Spekuluje se o tom, že ve sněmovní frakci je poměr příznivců Klause a Švejnara zhruba půl na půl. Rozdělení sil dnes neupřesnil ani Čunek.

"Neřeknu poměrově, protože to nevím, ale v každém případě to klima tady bylo zhruba podobné," uvedl předseda KDU-ČSL k paralele s poslaneckým klubem.

Sám prý rozhodnut není. Klausovo dosavadní pětileté působení v čele státu ale hodnotí jako lepší éru než jeho předchozí premiérské období.

Podle místopředsedy klubu Josefa Kalbáče bylo Klausovo vystoupení přijato velmi pozitivně. Ministr kultury Václav Jehlička označil Klause za stabilní osobnost české politické scény. "Pokud on by něčím překvapoval, tak by to bylo jen špatné," odtušil.

S lidovci dnes Klaus hovořil mimo jiné také o navrhovaném majetkovém vyrovnání státu s církvemi. Prezident zdůraznil, že nebude vetovat řešení, na kterém se politická scéna shodne.

Z jeho vyjádření na dotaz pak vyplynulo, že obdobné je to podle něj s případnou ratifikací česko-vatikánské smlouvy.

"Jsem velmi pro, aby v rámci politického spektra byla nalezena dohoda. Není důvod prezidenta, aby něco vetoval," řekl. V minulosti přitom Klaus uvedl, že by tuto smlouvu v podobě, v jaké ji parlament již dříve projednával, nepodepsal. V roce 2003 sněmovna návrh smlouvy zamítla.

Klaus dnes také řekl, že pokud mu premiér Mirek Topolánek (ODS) navrhne jmenovat znovu Čunka do vlády, on tomuto návrhu vyhoví. Podobně se několikrát vyjádřil již v minulých dnech.

S lidovci dnes prezident hovořil také o stavu českého soudnictví a o reformní smlouvě EU. Klaus uvedl, že i v případě Lisabonské smlouvy se chová "velmi zdrženlivě" a přes své výhrady "nehodlá v žádném případě vstupovat do způsobu její ratifikace".

Parlament začne nového prezidenta volit 8. února. Švejnara oficiálně nominovali senátoři ze čtyř frakcí včetně opoziční ČSSD. Vzhledem k síle ODS a k tomu, že pro současného prezidenta hodlají hlasovat i někteří zákonodárci z dalších stran, je ale za favorita považován právě kandidát občanských demokratů Klaus.

Klíčové se nyní zdají být hlasy lidovců a komunistů. Místopředseda KSČM Jiří Dolejš dnes uvedl, že v prvním kole má Švejnar hlasy komunistických poslanců a senátorů téměř jisté.

To by mu mělo pomoci k postupu do dalších kol. Otázkou však zůstává, zda ho komunisté podpoří i ve druhém či třetím kole.

TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz