Zpravodajství

VIDEO: Ceny v lednu ještě porostou!

VIDEO: Ceny v lednu ještě porostou!

Česká ekonomika se potýká s největší inflací za posledních šest let. Inflace se na konci loňského roku zvýšila meziročně na 5,4 procenta. "Důvodem je růst spotřebitelských cen věcí, které denně nakupuje většina z nás. Za celý loňský rok ceny stouply v průměru o 11 procent," řekla serveru Nova.cz ekonomka Markéta Šichtařová.

Zdroj: TV Nova

"Největší podíl na růstu inflace mají ceny potravin a pohonných hmot. V případě potravin je to celoevropský trend, v případě pohonných hmot je tento trend celosvětový. Například máslo nezdražilo jen u nás, ale víc platí i lidé například na Novém Zélandu, tedy na druhém konci světa," doplnila Šichtařová.

Za růstem spotřebitelských cen potravin nestojí podle Šichařové jen dražší energie a pohonných hmot, ale také zemědělská politika EU.

Ekonomové ale nemají ani pro měsíc leden dobré zprávy. „V lednu čekáme další růst spotřebitelských cen, tedy těch cen, které jsou na pultech obchodů. Inflace podle našich odhadů přeskočí 6%," uvedla ekonomka.

ČNB podle ní s tímto trendem v tuto chvíli už nic neudělá. Do budoucna ale určitě přijme nějaká opatření. Už začátkem února přitáhne opratě měnové politiky a například zdraží úvěry.

Za meziročním růstem cen v prosinci stojí vedle potravin i alkoholické nápoje, doprava, stravování a ubytování. Levnější v meziročním srovnání byly v prosinci ceny spotřebičů do domácnosti, aut, fotoaparátů. Z potravin byly levnější brambory, vepřové maso a cukr.

Rekordmanem je pšeničná mouka 

Za celý loňský rok ceny potravin a nealkoholických nápojů stouply o 11 procent. "Na trhu je dokonce i pár rekordmanů, například pšeničná mouka zdražila téměř o 50%, chleba o necelých 35%. Vajíčka a mléko jsou dražší od 31 procent. Kvůli vyšší spotřební dani stoupla loni i cena cigaret a tabáku, a to o 29%," doplnila Šichtařová.

Naopak loni klesy ceny oděvů, spotřebičů pro domácnost, aut nebo fotoaparátů. Zlevnily i některé potraviny, jako například vepřové maso nebo čokoláda. "Nejvíce klesly ceny elektroniky, díky silné koruně vůči dolaru," říká ekonomka.

V lednu ceny ještě porostou

Lednová inflace podle Markéty Šichařové nejspíše vystoupá dokonce až k sedmi procentům, a to v důsledku vysokého růstu regulovaných cen spojených s bydlením, zvýšení dolní sazby DPH a zavedení poplatků ve zdravotnictví.

"V následujícím období inflace poroste a tím pádem porostou i spotřebitelské ceny. Ale už ne tak rychle jako v lednu. Zjednodušeně řečeno, rohlík nezdraží za 2 koruny za měsíc, ale třeba jen o 50 haléřů," řekla nám ekonomka.

Nova.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz