Zpravodajství

Česku hrozí další podvody s biolihem

Nad Českem znovu visí hrozba velkých daňových úniků. Od 1. ledna musí výrobci pohonných hmot povinně přimíchávat do benzinu biolíh, poslanci ovšem nestihli schválit účetní a daňová pravidla.

V praxi to znamená, že podvodníci můžou nezdaněný biolíh používat místo potravinářského lihu k výrobě alkoholu a vydělat tak miliony korun.

Na první pohled mezi nimi není žádný rozdíl. Můžeme je nalít do nádrže auta nebo z nich vyrobit alkohol. Co se týče daní je ale rozdíl značný. Spotřební daň z potravinářského lihu je 265 korun, z biolihu nula.

A právě na to teď můžou vsadit podvodníci. Stačí vyrábět z biolihu méně kvalitní alkohol a na jednom litru získají až 265 korun z neodvedené daně, na tisíci litrech je to víc než čtvrt milionu. Nahrává jim k tomu fakt, že poslanci stále neschválili nezbytné kontrolní předpisy.

Hádky politiků

Politici házejí vinu jeden na druhého.
„Na vině je opozice, která zablokovala urychlené projednávání zákona," řekl poslanec ODS Jiří Papež.

„Je to chyba vlády, exekutivy, úředníků ministerstva financí," kontroval šéf poslanců ČSSD Michal Hašek.

Poslanci se hádají, spekulanti se smějí. V krajním případě by to mohlo vést k podobných podvodům jaké jsem zažili v polovině devadesátých let s lehkými topnými oleji. Podle odhadů tehdy stát přišel o více než 60 miliard korun.

Poslanci by chybějící předpisy měli schválit na mimořádné schůzi 15. ledna. Zákon ale zřejmě začne platit až v březnu. Podvodníci tak budou mít celé dva měsíce na to, aby stát okrádali.

TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz