Zpravodajství

"Pět na stole v českých" odročeno!

"Pět na stole v českých" odročeno!
Zdroj: TV Nova

Pražský městský soud dnes odročil líčení se Zdeňkem Doleželem. K jednání nepřišli předvolaní svědci Bohuslav Sobotka a Jiří Paroubek. Podle soudu se jim nepodařilo doručit soudní obsílku. Další jednání je v plánu 24. a 25. ledna

Bývalý ministr financí Bohuslav Sobotka měl vypovídat u soudu v pátek. Předsedu ČSSD Jiřího Paroubka soud zval ke čtvrtečnímu jednání. Předseda senátu Kamil Kydalka uvedl, že svědci předvolání k soudu nepřevzali. Paroubek je podle mluvčí ČSSD Květy Kočové na dovolené mimo republiku.
Doležel je v kauze obžalován z pokusu o podvod, kterého se podle policie dopustil tím, že si v srpnu 2005 na schůzce s polským lobbistou Jackem Spyrou údajně řekl o úplatek pěti milionů korun. Podle obžaloby chtěl Doležel peníze za to, že dostane „zpět do hry" o privatizaci chemického holdingu Unipetrol společnost Seta, za kterou Spyra lobboval.

Doležel obvinění popírá
Doležel jakékoli podezření z korupce od počátku popírá. Při výslechu před sněmovní vyšetřovací komisí, která se případem rovněž zabývala, řekl, že slova "pět na stole v českých" nebyla žádostí o úplatek, ale tajnou šifrou. Měla naznačovat, kteří lidé se zúčastní plánované schůzky. Naopak Spyra poslancům řekl, že ho Doležel o úplatek žádal. Kódovou řečí s ním prý nemluvil.
Seta, na kterou měl údajně úzké vazby podnikatel Tomáš Pitr, bojovala se společností Agrofert o to, kdo se stane po prodeji Unipetrolu firmě PKN Orlen českým partnerem polského koncernu. Český lobbista a podnikatel Tomáš Kejla, který byl spolu s polským lobbistou Jackem Spyrou obviněn z pokusu o podvod majitele Agrofertu Andreje Babiše, byl 16. listopadu nalezen mrtev v Praze 10 v Záběhlicích.

Kejla byl prostředníkem
Kejla byl údajně prostředníkem v jednáních mezi Babišem a Spyrou. Spyra a Kejla byli zatčeni v květnu 2006 na schůzce, kde Spyra Babišovi údajně nabízel, že ho za úplatek deset milionů korun zbaví problémů s jeho vyšetřováním v Polsku kvůli okolnostem privatizace českého petrochemického podniku Unipetrol.

Nova.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Německem otřásá skandál. EU volá po sankcích proti bývalému kancléři

Bývalý německý kancléř Gerhard Schröder se zřejmě brzy objeví na sankčním seznamu Evropské unie v souvislosti s válkou na Ukrajině. Požadavek se ozývá z Evropského parlamentu. Důvodem jsou silné vazby, které Schröder má na Rusko a jeho prezidenta Vladimira Putina. Zřejmě i z tohoto důvodu přišel o některé finanční výhody, které doposud měl. Spolkový sněm mu vzal všechny výhody s výjimkou renty a osobní ochranky.

Píše se na Deník.cz