Zpravodajství

"Pět na stole v českých" odročeno!

"Pět na stole v českých" odročeno!
Zdroj: TV Nova

Pražský městský soud dnes odročil líčení se Zdeňkem Doleželem. K jednání nepřišli předvolaní svědci Bohuslav Sobotka a Jiří Paroubek. Podle soudu se jim nepodařilo doručit soudní obsílku. Další jednání je v plánu 24. a 25. ledna

Bývalý ministr financí Bohuslav Sobotka měl vypovídat u soudu v pátek. Předsedu ČSSD Jiřího Paroubka soud zval ke čtvrtečnímu jednání. Předseda senátu Kamil Kydalka uvedl, že svědci předvolání k soudu nepřevzali. Paroubek je podle mluvčí ČSSD Květy Kočové na dovolené mimo republiku.
Doležel je v kauze obžalován z pokusu o podvod, kterého se podle policie dopustil tím, že si v srpnu 2005 na schůzce s polským lobbistou Jackem Spyrou údajně řekl o úplatek pěti milionů korun. Podle obžaloby chtěl Doležel peníze za to, že dostane „zpět do hry" o privatizaci chemického holdingu Unipetrol společnost Seta, za kterou Spyra lobboval.

Doležel obvinění popírá
Doležel jakékoli podezření z korupce od počátku popírá. Při výslechu před sněmovní vyšetřovací komisí, která se případem rovněž zabývala, řekl, že slova "pět na stole v českých" nebyla žádostí o úplatek, ale tajnou šifrou. Měla naznačovat, kteří lidé se zúčastní plánované schůzky. Naopak Spyra poslancům řekl, že ho Doležel o úplatek žádal. Kódovou řečí s ním prý nemluvil.
Seta, na kterou měl údajně úzké vazby podnikatel Tomáš Pitr, bojovala se společností Agrofert o to, kdo se stane po prodeji Unipetrolu firmě PKN Orlen českým partnerem polského koncernu. Český lobbista a podnikatel Tomáš Kejla, který byl spolu s polským lobbistou Jackem Spyrou obviněn z pokusu o podvod majitele Agrofertu Andreje Babiše, byl 16. listopadu nalezen mrtev v Praze 10 v Záběhlicích.

Kejla byl prostředníkem
Kejla byl údajně prostředníkem v jednáních mezi Babišem a Spyrou. Spyra a Kejla byli zatčeni v květnu 2006 na schůzce, kde Spyra Babišovi údajně nabízel, že ho za úplatek deset milionů korun zbaví problémů s jeho vyšetřováním v Polsku kvůli okolnostem privatizace českého petrochemického podniku Unipetrol.

Nova.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz