Zpravodajství

VIDEO: Pilot Petr Toužimský, oběť havárie u Kyjeva, měl pohřeb

VIDEO: Pilot Petr Toužimský, oběť havárie u Kyjeva, měl pohřeb

V Hradci Králové se dnes konalo poslední rozloučení s pilotem malého soukromého letadla Petrem Toužimským. Byl jedním z pěti Čechů, kteří začátkem prosince zahynuli při leteckém neštěstí nedaleko ukrajinského Kyjeva. Nehodu zavinil pilot a majitel stroje Miroslav Jäger.


Petr Toužimský byl jedním z našich nejlepších a nejzkušenějších pilotů. Nalétal přes 22 000 hodin, jako instruktor vychoval desítky dalších pilotů, byl držitelem 12 medajlí ze světových šampionátů v letecké ralye.

O to více je pro všechny, kteří dnes na pohřeb přišli, nepochopitelné, co se stalo. Do obřadní síně dnes přišly desítky, možná stovky příbuzných, známých, kamarádů a pilotů. Ještě před obřadem nad hřbitovem prolétlo letadlo, aby zkušenému pilotovi vzdalo holt.

Pilot neměl oprávnění

Letadlo pilotoval Miroslav Jäger. Ten neměl podle deníku Mladá fronta Dnes navíc k řízení letounu příslušné oprávnění. Vyplývá to z vyšetřování havárie stroje.

Zkušený letec Petr Toužimský seděl v kokpitu, ten má na tragédii podíl, protože nechal Jägera řídit z místa prvního pilota. Potvrzují to svědectví lidí z královéhradeckého letiště, kde měl stroj mezipřistání.

Odpovídá tomu podle pracovníků kyjevského letiště i chování letadla před nehodou. Stroj totiž prý kličkoval, jako kdyby ho pilotoval žák ve výcviku.

Nad Kyjevem ke všemu vládly nepříznivé meteorologické podmínky. Letoun přistával v husté mlze v poli asi tři kilometry před letištěm. Roztříštil se o menší panelový dům.

Letadlo patřilo Jägerově letecké firmě Fun Air z Karlových Varů. Právě ta loni svůj letecký park rozšířila o stroj Beechcraft C90B s německou imatrikulací D-IBDH. Přeregistrován a zapsán do leteckého rejstříku ČR měl být letoun až letos.

Podle ředitele Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod Pavla Štrůbla je možné za určitých okolností nechat řídit stroj pilotovi-začátečníkovi pod dohledem zkušeného instruktora, ale nikoli v tomto případě, kdy na palubě byli další cestující.

Odpolední Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz