Zpravodajství

Velkolepá čínská taneční show dorazí do Prahy

Velkolepá čínská taneční show dorazí do Prahy
Zdroj: 2media.cz

Návrat k prastaré tradiční čínské kultuře, tak by se nechala charakterizovat prvopodstata velkolepého projektu čínských umělců trvale žijících v USA s názvem Shen Yun Chinese Spectacular. Ta se během tří březnových vystoupení představí poprvé také pražskému publiku, a to v rámci svého světového turné, čítajícího zastávky ve více než 60 metropolích světa.

Newyorský soubor Divine Performing Arts u nás vystoupí 10. a 11. března. Tento téměř stočlenný ansábl k nám velice výpravně přiveze představit svou kulturu, která byla po tisících letech rozkvětu násilím potlačena za komunistické tzv. Velké kulturní revoluce, jež v Číně proběhla v padesátých letech minulého století.
Cílem totoho uměleckého souboru je na tyto tradice navázat a ukázat je současnému světu. O tom, že se jim to daří, svědčí nadšené ohlasy odevšad, kde se objevil.

Shen Yun Chinese Spectacular - to jsou mistrovské choreografie a okouzlující taneční výstupy, sahající od klasických průvodů přes etnické lidové tance k velkým skupinovým tancům, kde se desítky tanečníků synchronně pohybují v úchvatných formacích. Program doplňují akrobatické skoky, draci a hřmící bubny. To vše je mnohonásobně podtrženo originalitou a neskutečnou silou padesátičlenného živého orchestru.

Představení spojuje prastaré umění s velkolepou scénografií za podpory úchvatné scenérie promítané na pozadí, včetně okouzlující projekce buddhistických chrámů, hor a mongolských stepí, čínských paláců a vzdouvajících se moří. Působivého efektu je dosaženo, když se tyto obrazy dají do pohybu na plátně o rozměrech 16 m x 8 m a zachycují například padající sníh ve venkovské krajině nebo mraky plující po obloze.

Unikátní součástí této produkce jsou pestré a pečlivě navržené, ručně šité kostýmy, jež mají na sobě nebeské krásky, stateční válečníci, božstva a další hrdinové čínských dynastií. Návrháři si při zkoumání knih, maleb, fresek a soch počínali pečlivě, aby při rekonstrukci dosáhli naprosto přesného vzhledu v závislosti na období, kde se dramatické tance a příběhy odehrávají, k čemuž použili původní dochovanou dokumentaci čínské historie.

Jak uvedla mluvčí z pořádající společnosti, "představení vycházejí z hrdinských bájí, hlubokých tradičních příběhů a pověstí z dynastií Tchang, Sung a Čching, ale i z moderních témat. Společně zachycují historii mnohotvárné země s pestrým a ohromujícím kulturním dědictvím. Vystoupení jsou uvedena a vysvětlena vypravěčem a překladatelem v čínštině a češtině." Nemusíte se proto bát, že byste něčemu nerozuměli.

Směle lze tak říci, že do České republiky míří něco dosud u nás nevídaného. Něco, co byste si rozhodně neměli nechat ujít.

2media.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Porošenka nepustili z Ukrajiny

Ukrajinská pohraniční stráž nedovolila bývalému prezidentovi Petru Porošenkovi vycestovat ze země. Informovala o tom jeho strana Evropská solidarita na facebooku. Porošenko mířil na jednání parlamentního shromáždění Severoatlantické aliance (NATO) v Litvě. Poprvé se pokusil hranice překročit už v pátek večer. Podle pohraničníků neměl na opuštění Ukrajiny patřičná povolení.

Píše se na Deník.cz