Zpravodajství

VIDEO: Kupovali jsme padělané maturitní vysvědčení

Na internetu se zcela volně objevují inzeráty, které nabízejí falšované maturitní vysvědčení nebo vysokoškolský diplom. Za desítky tisíc si je může pořídit prakticky kdokoliv. Naše reportérka zkusila falsifikát koupit a vy se teď podívejte, jak to dopadlo.

Osvědčení, že jste léta pilně studovali, si dnes můžete pořídit za 10 až 50 tisíc aniž byste se do nějaké školy přihlásili.

Třeba jako jsem to zkusila já. Stačilo jen zavolat na inzerát a nadiktovat si údaje.

"Máte tam tu angličtinu, to máte za tři, čestinu za jedna, dějepis za dvě. Na Gymnázium Budějovická? Jasně no, v tý Michli jo?," řekl nám inzerent.

Moje spojka se pak s padělatelem sešla. Pod záminkou chyby ve jméně jsme ho nechali vysvědčení opravit a přivolali policii. Na další schůzce jsme zaplatili.

V tom podvodníka zatkli připravení kriminalisté.

"Na místě byl zajištěn pachtel, následně předveden na obvodní stanici do Úpice, kde je v současné době prošetřování věci," uvedli policisté.

Na vysvědčení chybí vodotisk. Má ale razítko i evideční číslo. Podle něj je možné vypátrat, kde ho podvodník vzal.

Na internetu se to podobnými inzeráty jen hemží. A lidé o ně mají zájem, tvrdí personalisté.

Tou motivací může být získání nějakého výhodnějšího zaměstnání.

Tady vidíte, jak vzdělání mění plat úředníka radnice. S diplomem si polepší o 1200 korun měsíčně.

Za zneužítí padělaného vysvědčení jsou až dva roky vězení. Všechny případy byly u nás ale zatím zastaveny pro nedostatek důkazů. Uvidíme, jak dopadne ten náš. Vše máme totiž natočené.

Televizní noviny
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Za poslední rok zahynuli ve službě dva agenti CIA

Za poslední rok zahynuli ve službě dva důstojníci americké zpravodajské služby CIA. Na pamětní zeď v sídle agentury v Langley ve Virginii přibyly při každoročním ceremoniálu na jejich počest dvě hvězdy. Pracovali v utajení, jejich jména i okolnosti úmrtí jsou tajné. O rok dříve přišli při plnění úkolů o život čtyři příslušníci CIA.

Krátká zpráva

Zřícená budova pohřbila v Íránu šest lidí, desítky jsou ještě v troskách

Šest lidí zahynulo při zřícení nedostavěné budovy v nejrušnější ulici v íránském městě Abadan. Záchranáři vyprostili z trosek desetipatrového domu 34 živých, desítky lidí pohřešují. Spodní patra domu byla před několika dny zprovozněna, zatímco horní část ještě dostavovali. Policie zatkla majitele objektu i šéfa stavební firmy.

Píše se na Deník.cz