Zpravodajství

VIDEO: Národní garda poprvé v akci, posvítila si na Romy

VIDEO: Národní garda poprvé v akci, posvítila si na Romy
Zdroj: TV Nova

Polovojenská organizace Národní garda, která se nedávno u nás zformovala, už vyrazila na první akci. Několik členů gardy přijelo o víkendu do Jihlavy prověřit, jak to bylo při údajném útoku Romů na hosty jednoho baru.

Romové prý zaútočili na produkčního jihlavského klubu.

Kromě policie se ale o tyto útoky nově začala zajímat i Národní garda. Několik jejích členů, kteří si říkají Spanilá jízda, už Jihlavu dokonce navštívilo.

"Odborná" pomoc

"Náš tým přijel do Jihlavy nejen zjistit více o nedávných útocích agresivních Cikánů na místní restaurace a kluby v majetku bílých občanů, ale též nabídnout odbornou pomoc. Právní, asistenční či strážní, podle potřeby," píšou nacionalisté na svých webových stránkách.

"To nebezpečí spočívá v tom podtextu tohoto snažení je cítit velmi silný nacionalismus a mnohdy i rasová nesnášenlivost," řekl TV Nova exministr vnitra František Bublan (ČSSD).

A stejně to vnímají i jihlavští Romové.

To, jestli a jak budou situaci v Jihlavě členové Národní gardy dál řešit, na svých internetových stránkách neuvádějí. Lze tak jenom doufat, že se vše obejde i nadále bez násilností.

Národní garda plánuje tříměsíční výcvik. Poté nevylučuje, že bude muset použít i násilí. Podobné nacionalistické oddíly jsou i v Maďarsku. Vzbuzují obavy nejenom za hranicemi země.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz