Zpravodajství

Dívka leží s meningokokem v hradecké nemocnici

Dívka leží s meningokokem v hradecké nemocnici
Zdroj: TV Nova

S těžkou infekcí bojuje od minulého týdne mladá studentka Gymnázia a Střední odborné školy Hostinné. Napadl ji meningokok. Informaci našemu serveru potvrdil šéf královéhradeckých hygieniků Ivan Kučera. Reportáž připravuje Kateřina Kohoutová.

Lékaři kvůli možné nákaze dohlížejí na zdraví 25 studentů ve třídě. Dívka chodila v Hostinném do prvního ročníku. Dále je pod kontrolou devět příbuzných dívky. Hygienici ale vylučují, že by uzavřeli celou školu v Hostinném. "Uzavření školy není po odborné stránce odůvodněné," řekl epidemiolog Jozef Drlý.

Královéhradecká nemocnice potvrdila, že pacientka leží na Klinice infekčních nemocí. S ohledem na potřebný souhlas rodičů ale zatím nechce o zdravotním stavu dívky poskytnout bližší informace.

Co je meningokok?

V zimních a časných jarních měsících udeří zákeřné odemocnění zpravidla častěji než v jiných částech roku. Meningokok si libuje v nosohltanu lidí. Nejvíce jsou nákazou ohroženy malé děti od jednoho roku do pěti let. Další rizikovou skupinou jsou mladí od 15 do 24 let. Mezi lidmi se meningokok obvykle šíří kašlem, kýcháním nebo líbáním.

Je více typů meningokoka. V našich podmínkách se nejčastěji objevují dva typy - B a C. Proti prvnímu z nich neexistuje možnost očkování, proti typu C však ano.

Nova.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

USA plánují v dohledné době ponechat v Evropě 100 000 vojáků

Očekává se, že USA plánuje v dohledné budoucnosti rozmístit v Evropě 100 000 vojáků, pokud Rusko nebude eskalovat a ohrožovat Švédsko a Finsko nebo členy NATO, uvedlo CNN s odkazem na několik amerických představitelů. Počty by se mohly dočasně zvýšit, pokud NATO v Evropě uskuteční více vojenských cvičení, popřípadě by USA mohly přidat další základny, pokud se v Evropě změní bezpečnostní situace. Plány jsou zvažovány po čtvrtečním setkání vojenských velitelů NATO v Bruselu.

Krátká zpráva

Z Azovstalu měli odejít všichni obránci, tvrdí ruská média

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu oznámil Vladimiru Putinovi, že k 20. květnu byli z Azovstalu evakuováni všichni ukrajinští bojovníci, uvedla agentura RIA Novosti. Celkem se mělo jednat o 2 439 bojovníků pluku Azov a dalších ukrajinských obránců operujících na území Azovstalu. Šojgu informoval ruského prezidenta Vladimira Putina o dokončení operace a úplném osvobození Azovstalu a města Mariupol od ukrajinských obránců.

Píše se na Deník.cz