Zpravodajství

VIDEO: Batole se vážně opařilo čajem

VIDEO: Batole se vážně opařilo čajem

V Karlových Varech se večer vážně opařilo třináctiměsíční batole. Podle dostupných informací na sebe dítě zvrhlo hrnek s horkým čajem. Situaci sleduje reportér František Nyklas a více informací se dozvíte v Odpoledních televizních novinách.


Zranění bylo natolik vážné, že pro třinácti měsíční holčičku přiletěl vrtulník z Prahy. Ten malou pacientku transportoval do popáleninového centra na Vinohradech.

Dívka je mimo nebezpečí

"Holčička utrpěla popáleniny na dvou procentech těla a leží na našem dětském oddělení. V současné době už je v pořádku a její zdravotní stav je bez komplikací," řekl primář Kliniky popáleninové medicíny nemocnice na Vinohradech Ludomír Brož.

"Pokud nenastanou problémy, mohla by jít dívenka do týdne domů," doplnil primář.

Nepozorní rodiče

Podle Brože jsou podobné případy velice časté. "V průměru k nám přivezou s popáleninami horkou vodou jedno až dvě děti denně. Za zranění většinou může nepozornost rodičů," uvedl primář popáleninové kliniky.

"Asi nejhorší případ pamatuji v loňském nebo předloňském roce, kdy na sebe jedenapůlleté dítě převrhlo rychlovarnou konvici a způsobilo si popáleniny na 56 procentech povrchu těla. Dítě toto zranění nepřežilo," zavzpomínal primář kliniky popáleninové medicíny nemocnice Královské Vinohrady v Praze Ludomír Brož.

Nebezpečné knedlíky i červený kohoutek

K neuvěřitelnému případu došlo v prosinci 2006. Žena šla sprchovat svého syna a spletla si vodovodní kohout. Chlapec utrpěl popáleniny na 65 procentech těla a žena mu navíc neposkytla potřebnou pomoc. Dvacetiměsíční chlapec na následky opaření zemřel. Matka byla obviněna z ublížení na zdraví a neposkytnutí pomoci.

V červenci minulého roku došlo k popálení půlročního dítěte v Tachově, když jeho matka vařila knedlíky a svrhla na dítě vařící vodu.

Dělení popálenin

Podle závažnosti se popáleniny dělí do čtyř stupňů. Toto dělení se nedá vždy uplatnit bezprostředně po úrazu. Působením infekce, podchlazení a nevhodného ošetření se může popálenina postupně "prohloubit". 
Razantní chlazení tekoucí vodou v prvních vteřinách po úrazu může snížit poškození až o jeden stupeň.

• I. stupeň - kůže je zarudlá, bez otoků, během hojení se odloupává (hojí se řádově dny)
• II. stupeň - rána je krytá puchýřem, který po určité době praská a odhaluje podkoží (hojí se týdny)
• III. stupeň - kůže je bílá, nebolestivá, neboť nervová zakončení jsou zničena (hojí se týdny až měsíce)
• IV. stupeň - tkáň je zuhelnatělá (kůže je zcela zničena)
Popáleniny třetího a čtvrtého stupně se nezhojí nikdy, neboť jizva se smršťuje, praská a zvláště u rostoucího organismu je často nutné opakovaně operovat.

Popáleniny mohou být život ohrožující, zvláště pokud zasáhnou větší část těla (10 procent povrchu zasaženo popáleninami alespoň II. stupně). Na jizvení jsou citlivé především obličej, dlaně, plosky nohou a pohlavní orgány.   

Nova.cz, TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

USA plánují v dohledné době ponechat v Evropě 100 000 vojáků

Očekává se, že USA plánuje v dohledné budoucnosti rozmístit v Evropě 100 000 vojáků, pokud Rusko nebude eskalovat a ohrožovat Švédsko a Finsko nebo členy NATO, uvedlo CNN s odkazem na několik amerických představitelů. Počty by se mohly dočasně zvýšit, pokud NATO v Evropě uskuteční více vojenských cvičení, popřípadě by USA mohly přidat další základny, pokud se v Evropě změní bezpečnostní situace. Plány jsou zvažovány po čtvrtečním setkání vojenských velitelů NATO v Bruselu.

Krátká zpráva

Z Azovstalu měli odejít všichni obránci, tvrdí ruská média

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu oznámil Vladimiru Putinovi, že k 20. květnu byli z Azovstalu evakuováni všichni ukrajinští bojovníci, uvedla agentura RIA Novosti. Celkem se mělo jednat o 2 439 bojovníků pluku Azov a dalších ukrajinských obránců operujících na území Azovstalu. Šojgu informoval ruského prezidenta Vladimira Putina o dokončení operace a úplném osvobození Azovstalu a města Mariupol od ukrajinských obránců.

Píše se na Deník.cz