Zpravodajství

VIDEO: Plzeň se chystá na neofašisty

VIDEO: Plzeň se chystá na neofašisty
Zdroj: TV Nova

Plzeň je v obavách. Dopadne to v jejich ulicích jako v Praze v den výročí křišťálové noci? V sobotu se tam má uskutečnit pochod neonacistů. Přípravy jsou v plném proudu.

Akci s názvem Protestní pochod za svobodu slova svolal Václav Bureš. Ten je z minulosti znám jako pořadatel neonacistických akcí.

Radnice pochod nezakáže

Kdo by čekal, že plzeňská radnice pochod zakáže, je na omylu. Jak sdělil naší televizi radní pro bezpečnost Karel  Paleček, neexistuje prý žádný zákonný důvod, pro který by to mohla udělat. Plzeň se tak musí vypořádat s příjezdem stovek pravicových extrémistů.  Navíc dorazí i antifašisté a zároveň se uskuteční pietní akce židů a křesťanů. Nebezpečí, že se budou opakovat události z pražských ulic z listopadu loňského roku je tak vysoké. V den výročí křišťálové noci se stalo centrum hlavního města bojištěm mezi neofašisty a anarchisty. Na trase pochodu leží i plzeňská Velká synagoga. Právě tady by mohlo dojít ke střetům.

Bezpečností pokyny na letácích 

V pohotovosti bude policie i strážníci. Ti dnes začali do schránek lidí žijících na trase pochodu neonacistů roznášet letáky s bezpečnostními pokyny. A co přesně úředníci obyvatelům Plzně doporučují?

Předejít možným škodám je možno i tím, že:
-ve vlastním zájmu nebudete v tento den parkovat auta v trase pochodu a blízkém okolí;
-uklidíte popelnice a kontejnery na místa, která nebudou přístupná z chodníku. V případě, že tak neučiníte, budou odvezeny Správou veřejného statku města Plzně na bezpečné místo a následně druhý den vráceny na svá místa;
-pokud to nebude nutné, nebudete se Vy ani Vaši blízcí pohybovat v centru města;
-majitelé obchodů a restaurací v trase pochodu a okolí zváží, nakolik mohou být jejich provozovny terčem útoku;
-vyhnete se centru města i ve večerních hodinách. Ohrožení bezpečnosti totiž nekončí rozpuštěním akce. Často se její účastníci přesunou do restaurací, kde popíjejí alkohol, což pravděpodobnost potyček a střetů zvyšuje.

Nova.cz, TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Oklahoma schválila nejpřísnější protipotratový zákon v USA

Oklahomští zákonodárci schválili nejpřísnější protipotratový zákon v USA. Kriminalizuje všechny interrupce s výjimkou ohrožení života ženy. A také znásilnění či incestu, kterými se však musí zabývat orgány činné v trestním řízení. Zákon bude platit okamžitě, až ho podepíše guvernér, který tak hodlá učinit v nejbližších dnech.

Krátká zpráva

Tálibán nakázal televizním moderátorkám, aby měly zahalenou tvář

Afghánské televizní moderátorky a další ženy vystupující na obrazovce budou muset mít zahalenou tvář. Dekret s nařízením vydalo vládnoucí hnutí Tálibán a bude platit od 21. května. Po povinném zakrytí tváře na veřejnosti, cestování pouze v mužském doprovodu a uzavření středních škol pro dívky je to další omezení žen v zemi.

Píše se na Deník.cz