Zpravodajství

Video: Uklízet chodníky budou obce?

Video: Uklízet chodníky budou obce?

Majitelům domů v Česku opět vzrostla naděje, že už nebudou muset v zimě zdarma uklízet chodník, který jim nepatří. Návrh na změnu zákona totiž schválila vláda a novelu posílá do sněmovny. Odpovědnost za stav chodníků by měly přijmout obce a kraje.

Za stav chodníku teď odpovídá majitel přilehlého domu, i když samotný chodník není jeho. Naopak pokud třeba kvůli rekonstrukci domu potřebuje část chodníku zabrat, musí za to platit. Teď by se mohla situace změnit.

Podle senátora za ODS Jaroslava Kubery novela vrací normální stav. Ten, kdo vlastní chodník, by za něj měl odpovídat. Obec narozdíl od občana si může na méně užívané chodníky či parkové cesty dát tabulku, že chodník se v zimě neudržuje. Pro vlastníka nemovitosti je často nemožné ten úklid zajistit. Je to jedna ze základních věcí, o které se má obec starat.

Pokud novela zákona projde, obcím přibude povinnost se o chodníky starat. Majitelé domů si naopak oddychnou.V případě, že se pak na takové komunikaci někdo zraní, škodu uhradí jako její vlastník obec. Navíc je proti takové škodě pojištěna.

Snídaně s Novou

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz