Zpravodajství

Primátor Plzně čelí trestnímu oznámení

Primátor Plzně čelí trestnímu oznámení
Zdroj: TV Nova

Extremistická Dělnická strana podala dnes trestní oznámení na primátora Plzně Pavla Rödla za to, že zakázal sobotní shromáždění.

Plzeňský primátor nahlášený pochod extremistů minulý týden ve čtvrtek zrušil kvůli strachu z narušování bezpečí a pořádku ve městě.

Dělnická strana považuje primátorovo jednání za protiprávní a podala na něj v úterý trestní oznámení pro podezření ze spáchání trestných
činů zneužívání pravomoci veřejného činitele a šíření poplašné zprávy. Trestní oznámení podal jménem Dělnické strany na Okresní státní zastupitelství Plzeň- město její předseda Tomáš Vandas.

Nejdřív protest povolili...

"Primátor zakázal nahlášené shromáždění, aniž k tomu měl jakýkoliv zákonný důvod. To přece nelze," řekl našemu serveru předseda Dělnické strany Tomáš Vandas. 

"Pokud si někdo myslí, že byl porušen zákon, má na podání trestního oznámení plné právo. Já si za svým rozhodnutím stojím. Uvidíme, jaké bude rozhodnutí soudu, které budu respektovat, řekl našemu serveru plzeňský primátor Pavel Rödl.

Svolavatelům oznámení vadí, že primátor shromáždění zakázal mimo zákonnou lhůtu. Úřad městského obvodu Plzeň 3 totiž nevyužil svého oprávnění ve lhůtě tří dnů ode dne oznámení shromáždění zakázat. Učinil tak až sám primátor o dva dny později. 

... potom zakázali

Právě v tom vidí problém i právnička Dagmar Raupachová. "Úřad by měl během zákonné lhůty zkoumat, zda během shromáždění opravdu nehrozí porušování zákona a neřídit se pouze důvody shromáždění, které ohlašovatelé uvádí při jeho oznamování," uvedla právnička.

Považuji za chybu, že úřad schromáždění nejprve povolil a pak mimo zákonnou lhůtu jej primátor zakázal," dodala Raupachová.  

Dělnická strana sama sebe charakterizuje jako hnutí dělníků, zemědělců a nezaměstnaných, které chce "hájit zájmy tzv. obyčejných občanů proti terorizování jejich zaměstnavateli a podporovat drobné české podnikatele a živnostníky."

Nova.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Ředitelství silnic a dálnic čelí kybernetickému útoku

Ředitelství silnic a dálnic se v úterý ráno stalo terčem kybernetického útoku. Nefungují webové stránky http://rsd.cz/ a dopravní informace na http://dopravniinfo.cz/. Ředitelství silnic a dálnic o tom informovalo na twitteru. V ranních hodinách nefungovala ani bezplatná asistenční informační linka pro řidiče. "Bezpečnost a dohled především nad dálniční sítí byl a je zajištěn. Izolované od kybernetických rizik, a tedy v plném provozu jsou systémy mýta a bezpečnostní a dohledové systémy řízení tunelů," uvedlo ředitelství. Kybernetickým útokem se momentálně zabývá Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost.

Krátká zpráva

USA úspěšně testovaly hypersonické zbraně, tvrdí americké letectvo

Americké letectvo v pondělí oznámilo úspěšně provedený test hypersonické zbraně. Ta měla letět až pětinásobnou rychlostí zvuku. Uvedla to agentura Reuters. Test provedlo letectvo v sobotu na pobřeží jižní Kalifornie. USA není jediným státem, který hypersonické zbraně testuje či používá. Rusko je použilo ve válce na Ukrajině. Podle tvrzení USA má hypersonické zbraně testovat i Čína, ta to však popírá.

Píše se na Deník.cz