Zpravodajství

Počasí se zbláznilo: má se prudce ochladit!

Počasí nám teď předvádí opravdu mimořádné výkony: na horách místo sněhu déšť a bouřky; ve městech se střídá slunce, déšť a mráz. Během několika hodin někde teploty spadnou až o 15 stupňů. Takto rapidní ochlazení přišlo podle meteorologů naposledy před 20 lety.

Prudké ochlazení je dáno rychlým prouděním studené fronty vzduchu. Během dvanácti hodin má  dojít k ochlazení až o 15 stupňů. Zatímco po ránu se v horských oblastech pohybovaly teploty okolo +2 stupňů Celsia, večer by měly klesnout až na -8 stupňů.

Přechod studené fronty s sebou přinese i silný vichr. Ojediněle by se měly objevit i nárazy větru kolem 100 kilometrů za holdinu.

Ne zcela obvaklé je i velké rozmezí teplot na našem území. Zatímco na jižní Moravě se dnes odpoledne pohybovaly teploty okolo +5 stupňů Celsia, večer naměřili na západě Čech i -5 stupňů. 

Na silnicích hrozí námraza

Kvůli prudkému ochlazení a dešťovým či smíšeným srážkám hrozí dnes v noci na silnicích ledovka. Navíc by na horách mělo sněžit. Mohlo by napadnout až 20 centimetrů sněhu.

Meterologové také upozorňují na velmi neobvyklý výskyt bouřek v tomto ročním období. "Devadesát osm procent bouřek se během roku vyskytuje v létě, na leden připadá průměrně jen 0,5 procenta bouřek," uvedla meteroložka Dagmar Honsová.

Podle Honsové však meterologické modely ukazují, že by se počasí mohlo ustálit v únoru. "Teploty by se měly pohybovat kolem nuly," uvedla meteroložka.

Nova.cz, TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz