Zpravodajství

VIDEO: Orkán Kyril: rok poté

VIDEO: Orkán Kyril: rok poté

Přesně před rokem v Česku řádil orkán Kyril. Ten se loni v polovině ledna přehnal přes celé naše území a na hřebenech hor dosahoval rychlosti přes 200 kilometrů za hodinu. Velké škody způsobil například v lesích.

Zdroj: TV Nova

Orkán zabil čtyři lidi a způsobil více než dvoumiliardové škody na majetku. Nejčastěji strhával střechy jako tady, na božídarském kostele.

Orkán zpustošil lesy v Krušných horách. V celém Česku dokázal Kyril srazit k zemi bezmála deset milionů krychlových metrů dřeva. Lesníci se hned pustili do boje s kalamitou.

Zákaz vstupu do lesů platil v pěti krajích a osmi okresech. Takhle to v Krušných horách vypadalo před rokem. Rozsáhlé polomy, popadané stromy přes cesty.

Dnes už jsou lesní cesty v Krušných horách samozřejmě průjezdné. Stopy po kalamitě ale zůstávají.

Ve vzduchu visela hrozba přemnožení kůrovce. Lesníkům šlo o čas, tedy o co nejrychlejší těžbu.

Většinu škod, které Kyril způsobil, se v průběhu roku roku podařilo odstranit. Lidé se ale musí vyrovnat s tím, že podobné větrné smrště se vracejí podle meteorologů každých deset let.

Odpolední Televizní noviny
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Policie kvůli zakázkám zasahuje ve správě jaderných úložišť

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) v pondělí od ranních hodin zasahují v pražském sídle Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO). Informuje o tom zpravodajský web Seznam Zprávy. Policisté se mají zajímat o dokumenty k některým veřejným zakázkám. "Mohu pouze uvést, že náš útvar dnešního dne provádí úkony trestního řízení, nicméně podávání informací má vyhrazeno Vrchní státní zastupitelství v Praze," potvrdil webu mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej. Server Hlídač státu uvedl, že SÚRAO uzavřela v posledních letech 626 smluv v hodnotě sedmi miliard korun.

Krátká zpráva

Prezident Biden navštíví Buffalo truchlící po vraždě deseti lidí

Americký prezident Joe Biden odcestuje v úterý společně s manželkou Jill do Buffala. Chtějí truchlit s obyvateli po víkendové tragické události, kdy bělošský mladík zastřelil v obchodě deset lidí a tři zranil. Podle úřadů si úmyslně vybral černošskou čtvrť a hodlal zabít co nejvíce lidí.

Píše se na Deník.cz