Zpravodajství

Klaus si psal s Kasalem i o Koženém

Klaus si psal s Kasalem i o Koženém

Předvolební fáze prezidentské bitvy se pomalu chýlí ke konci. Prezident Václav Klaus si v minulém týdnu dopisoval s lidoveckým poslancem Janem Kasalem. Ten se netají tím, že Klaus může počítat s jeho hlasem při prezidentské volbě. Prezident na Kasalův dopis odpověděl. Řeč byla i o kuponové privatizaci a Viktoru Koženém.

Kasal se v dopise zajímal o Klausovy názory na církevní otázky. Žádal od prezidenta mj. vysvětlení názoru, že "církve jsou spolkem turistů".

"Takovou větu jsem nikdy neřekl a nikdy bych ji neřekl," odpověděl mu Klaus. "Společenská role církví ve společnosti je zcela mimořádná a nezastupitelná. Církve nejsou spolkem turistů," dodal prezident.

Korespondenci Klause a Kasala si můžete prohlédnout ZDE

Kasala rovněž zajímalo, jak se prezident staví k výroku, že "neexistují špinavé peníze". "Tento výrok je mi neustále „přišíván", ač jsem ho nikdy neřekl a také bych ho nikdy neřekl," odpověděl Kasalovi prezident. "Odhalovat špinavé peníze je těžké hlavně proto, že to na nich není vidět. Nikdy jsem neřekl, že neexistují. Takovou hloupost přece nemůže říci žádný rozumný člověk," dodal Klaus.

Klaus se zmínil i o Viktoru Koženém. "Ne každý správce fondů se choval poctivě, ale zcela určitě byly ztráty (při privatizaci) menší, než nechat ekonomiku v rukou normalizačních struktur, než nechat podniky jejich postupné likvidaci," napsal Klaus.

O KSČM i čestném prezidentství ODS

Prezident se v dopise Kasalovi ohradil i vůči komunismu. "Vztah ke komunismu jako systému, ve kterém jsem prožil velkou část svého života, mám principiálně jednoznačně odmítavý. To říkám stále a vůbec ne neurčitě," uvedl Klaus. "Současně si myslím, že zásadní a principiální polemika s tímto systémem, s jeho idejemi, základy, myšlenkami, východisky i jeho praxí se nedá nahradit okázalými výkřiky proti dnešním činovníkům KSČM," mírnil výhrady proti levicové parlamentní straně prezident.

Klaus dále napsal, že nevidí jako problém jeho čestné předsednictví ODS. "Z tohoto mého čestného předsednictví neplynou z mé strany vůči ODS žádné závazky. Je to čestný titul. Něco jako čestný doktorát, uvedl v dopise prezident. Ten dále obhajoval jeho postoje vůči Evropské unii. Rovněž se zmínil o jeho názoru na globální oteplování.

O tom, zda Kasala přesvědčil, se budeme moci přesvědčit 8. února, kdy budou poslanci a senátoři volit českého prezidenta. To ale pouze v případě, že by volba byla veřejná.

Nova.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz