Zpravodajství

EXKLUZIVNĚ: Řidiči pozor: falešné dálniční známky na prodej!

S varováním pro řidiče přispěchal Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) spolu s ministerstvem dopravy. Na trhu se totiž objevily falešné dálniční známky. Jde o celoroční kupóny na rok 2008.

"Zatím jsme nezaznamenali masové rozšíření. Jedná se v řádech o tisíc kusů falešných kupónů jak pro vozidla do 3,5 tuny, tak pro vozidla nad 3,5 tuny," řekl serveru nova.cz mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták.

Varování přichází právě v době, kdy je nákup dálničních známek na nový rok aktuální. Jak se tedy nenapálit? Od originálu jsou falešné známky rozpoznatelné i pouhým okem.

Rozmazané písmo a neproměnlivá barva

Padělky jsou sice poměrně zdařilé, přesto se dají od originálu rozeznat.

"Na rozdíl od pravých kupónů je u těch falešných číslo na lícové straně mírně rozmazané a působí dojmem tučného písma. Stejně tak hologram neodpovídá originálu," uvedl Hanták.

"A i rubová strana kupónu se od originálu liší. Zatímco originál značky má tmavě červenou proměnlivou barvu, která přechází do zelena, padělek má barvu narůžovělou a neproměnlivou," dodal mluvčí.

Ve střehu nejen řidiči

ÚOOZ spolu s ministerstvem dopravy varuje nejen řidiče, kteří se chystají dálniční známku koupit, ale také distributory, například majitele čerpacích stanic, aby byli ve střehu. Zároveň ÚOOZ žádá o spolupráci při odhalení podvodníků, kteří falešné známky šíří do oběhu.

"Doporučujeme všem, kteří se chystají k nákupu dálniční známky, aby si kupón pozorně prohlédli. V případě podezření raději známku nekupovat, kontaktovat policii a v každém případě uschovat doklad o koupi," řekl Hanták.

Policie zároveň doporučuje řidičům, aby nové známky nakupovali jen v osvědčených distribučních místech a aby nákupu věnovali zvýšenou pozornost.

Řidičům hrozí pokuta i správní řízení

Motoristům, kteří jezdí s falešnou dálniční známkou, i když nevědomky, přitom hrozí krom vysoké pokuty i správní řízení.

"Pokud policie zastaví řidiče s falešným a tudíž neplatným dálničním kupónem, známku zabaví a na místě může udělit blokovou ve výši 50 tisíc korun," uvedl policejní mluvčí Ladislav Bernášek. 

Ve správním řízení pak můžete být lehčí až o 100 tisíc korun. Nešťastník totiž jezdí bez platné známky a porušuje tedy zákon

Ministerstvo dopravy neskrývá překvapení

Podle mluvčího ministerstva dopravy Karla Hanzelky je informace překvapivá, protože loni se žádné padělky známek neobjevily. Rok předtím ale podvodníci v Česku nabízeli falešné známky vyrobené v Číně.

Stejně jako policie i mluvčí doporučil kupovat známky jen u prověřených distributorů, tedy na poštách nebo čerpacích stanicích, které jsou označeny samolepkou jako autorizovaný prodejce. Distribučních míst je kolem 5000.

Nova.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz