To, jestli dáváte přednost brzkému vstávání nebo práci hluboko do noci, je z velké míry ovlivněno vašimi geny. Vědci přišli na to, že každá tělesná buňka má jakési vnitřní hodiny a za jejich nastavení mohou právě geny.
Už dlouho je známo, že lidské tělo má své biologické hodiny, které regulují spánek, trávení i výkon mozku v závislosti na tom, zda je noc či den. Tento mechanismus je řízen mozkem a u každého jedince funguje trochu jinak. Nyní odborníci tvrdí, že i každá jednotlivá buňka těla má své hodiny a za jejich nastavení může celá řada genů.
Jak uvádí BBC, německo-švýcarský tým pod vedením dr. Stevena Browna z Curyšské univerzity studoval vzorky buněk z kůže dvaceti osmi dobrovolníků. Buňky v laboratoři výzkumníci množili a sledovali, jak rychle "hodiny" v buňkách "tikají." Tyto výsledky pak srovnávali s tím, co jim dobrovolníci řekli o tom, zda jsou ranními ptáčaty anebo naopak ožívají v noci. Zjistili, že ve většině případů se "hodiny" v kožních buňkách shodovaly s udaným chováním dobrovolníků. Někteří z dobrovolníků, kteří do výsledků nezapadli, potvrdili, že trpí sezónní poruchou nálady (SAD), což je typ zimní deprese.
Dr. Simon Archer z centra pro výzkum spánku na University of Surrey je přesvědčen, že nové poznatky by mohly být také použity pro stanovení diagnózy a léčení některých poruch spánku.
Do které kategorie patříte vy?
Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz