Zpravodajství

VIDEO: Chovatelé exotických zvířat se bouří!

Chovatelé exotických zvířat si stěžují na novelu zákona o ochraně volně žijících živočichů, kterou připravuje Ministerstvo životního prostředí.

Novelou si podle chovatelů vláda připravuje půdu proto, aby mohla v budoucnu zakázat v Česku soukromý chov téměř jakéhokoliv cizokrajného zvířete.

Podle předsedy Teraristické společnosti v Praze Petra Kodyma se zde otvírá možnost kdykoliv z libovolných důvodů ten chov prakticky jakýchkoliv zvířat zakázat.

Ministerstvo ale tvrdí, že zákon pouze dolaďuje s evropským právem. "Novela zákona reaguje na změnu předpisů, která proběhla loni v Evropské unii," řekla mluvčí ministerstva životního prostředí Jarmila Krebsová.

Jenže podle chovatelů je Česko papežštější než papež. Unie zakazuje mezi lidmi chov velkých šelem a primátů. U nás by podle novely měl být seznam rozšířen i o další zvířata.

Chovatelé se brání peticí

Bát se mohou i chovatelé želv. Ti tvrdí, že papírování si vymysleli úředníci a ti ho teď nezvládají. Proto by podle nich bylo pohodlné chov želv plošně zakázat.

Podle novely by mohli chovatelé svá zvířata nechat dožít, ale nesměla by mít mláďata, ani by se s nimi už nemohlo obchodovat.

Chovatelé se proti novele brání peticí, kterou už podepsaly stovky lidí.

Exotická zvířata u nás chová desetitisíce lidí. Jen pražský magistrát loni vydal na 7,5 tisíce registračních karet pro tato zvířata.

TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Kanada plánuje zakázat Putinovi a dalším členům ruské vlády vstup do země

Kanadský senát v úterý navrhl změnu zákona o přistěhovalectví a ochraně uprchlíků (IRPA), který by umožnil zakázat vstup všem osobám podléhajícím kanadským sankcím i jejich rodinným příslušníkům. "Zákaz vstupu blízkých spolupracovníků a klíčových stoupenců Putinova režimu, včetně těch, kteří jsou zodpovědní za tuto nevyprovokovanou agresi, je jedním z mnoha způsobů, jak činíme Rusko odpovědným za jeho zločiny," uvedl podle Reuters v prohlášení kanadský ministr veřejné bezpečnosti Marco Mendicino.

Píše se na Deník.cz