Zpravodajství

VIDEO: Chovatelé exotických zvířat se bouří!

Chovatelé exotických zvířat si stěžují na novelu zákona o ochraně volně žijících živočichů, kterou připravuje Ministerstvo životního prostředí.

Novelou si podle chovatelů vláda připravuje půdu proto, aby mohla v budoucnu zakázat v Česku soukromý chov téměř jakéhokoliv cizokrajného zvířete.

Podle předsedy Teraristické společnosti v Praze Petra Kodyma se zde otvírá možnost kdykoliv z libovolných důvodů ten chov prakticky jakýchkoliv zvířat zakázat.

Ministerstvo ale tvrdí, že zákon pouze dolaďuje s evropským právem. "Novela zákona reaguje na změnu předpisů, která proběhla loni v Evropské unii," řekla mluvčí ministerstva životního prostředí Jarmila Krebsová.

Jenže podle chovatelů je Česko papežštější než papež. Unie zakazuje mezi lidmi chov velkých šelem a primátů. U nás by podle novely měl být seznam rozšířen i o další zvířata.

Chovatelé se brání peticí

Bát se mohou i chovatelé želv. Ti tvrdí, že papírování si vymysleli úředníci a ti ho teď nezvládají. Proto by podle nich bylo pohodlné chov želv plošně zakázat.

Podle novely by mohli chovatelé svá zvířata nechat dožít, ale nesměla by mít mláďata, ani by se s nimi už nemohlo obchodovat.

Chovatelé se proti novele brání peticí, kterou už podepsaly stovky lidí.

Exotická zvířata u nás chová desetitisíce lidí. Jen pražský magistrát loni vydal na 7,5 tisíce registračních karet pro tato zvířata.

TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz