Zpravodajství

VIDEO: Pottermánie začala: půlnoc odstartovala prodej posledního dílu

VIDEO: Pottermánie začala: půlnoc odstartovala prodej posledního dílu

Ani zima a noční dešťová přeháňka neodradily stovky čtenářů různého věku, aby využily první možnosti zakoupit si sedmý a poslední svazek knižní série britské spisovatelky Joanne Rowlingové o čarodějnickém učni Harrym Potterovi.

Zdroj: TV Nova

Noc na čtvrtek byla tou nejočekávanější v roce pro všechny fanoušky čarodějnického učně Harryho Pottera. V celém Česku se totiž úderem půlnoci začal prodávat sedmý díl této kouzelnické ságy - tentokrát s podtitulem Relikvie smrti. Podle samotné autorky by měl být tento díl poslední.

Lidé v kostýmech, soutěže a bohatý doprovodný program. Tak vítali fanoušci příchod českého překladu sedmého dílu dobrodružství mladého kouzelníka Harryho Pottera. Čaroděje s brejličkami a jizvou na čele.

Těsně po půlnoci do knihkupectví, a to nejen v Praze, vtrhly stovky lidí. Regály naplněné novým příběhem Harryho a jeho přátel se braly útokem. Každý chtěl být mezi prvními. Pro nový díl si někteří fanoušci přijeli dokonce přímo z letiště při návratu ze zahraničí.

Knížek je dost

Vydavatel všechny fanoušky potterovské ságy, kteří si knížku chtějí koupit až v dalších dnech, uklidňuje. Na skladě prý má dostatek výtisků, a tak nehrozí, že by nový příběh nesehnali.

Kniha o více než 600 stranách vyšla v nákladu 200 000 kusů na ekologicky šetrném papíře. Nakladatel uvádí doporučenou cenu 549 korun. Zatímco kamenné obchody knihu čtenářům nabídnou už v těchto dnech, hypermarkety ji budou moci prodávat až od počátku března.

V celém světě se dosud prodalo více než 350 milionů výtisků knih o Harrym Potterovi, čeští čtenáři jich celkem zakoupili 1,5 milionu. Očekává se, že sedmý díl utvoří nové rekordy v prodejnosti knih v České republice.

Knihovna začne půjčovat v úterý

Nejpozději v úterý si budou moci čtenáři Městské knihovny v Praze (MKP) vypůjčit poslední díl kouzelnické ságy o Harry Potterovi britské spisovatelky Joanne Rowlingové. ČTK o tom informovala Lenka Hanzlíková z oddělení vnějších vztahů pražské knihovny.

"Kniha bude k dispozici na všech pobočkách, knihovna nakoupila celkem 71 výtisků," řekla ČTK Hanzlíková. Knihovna už má výtisky ve svých skladech, knihovnice jej musí ještě zkatalogizovat a opatřit kódem. Hanzlíková předpokládá, že se nový Harry Potter v regálech dlouho neohřeje.

MKP chystá i doprovodný program. Fanoušci kouzelnické ságy se mohou těšit na Den s Harry Potterem v ústřední budově na Mariánském náměstí, který se uskuteční 13. února od 14:00. Knihovna uspořádá také besedu s překladatelem Vladimírem Medkem. Ten zavítá do smíchovské pobočky 20. února v 10:00. Připravena bude navíc webová stránka s kvízem ze znalostí kouzelnické ságy.

Závěrečný sedmý díl ságy v Británii vyšel loni v červenci pod názvem Harry Potter and the Deathly Hallows. Oficiální český překlad Harry Potter a relikvie smrti má více než 600 stran a vyšel v nákladu asi 200 000 kusů na ekologicky šetrném papíře. Prodávat se začal dnes.

Snídaně s Novou

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz