Zpravodajství

VIDEO: Provokace neonacistů: antisemitské letáky a Masaryk "položid"

VIDEO: Provokace neonacistů: antisemitské letáky a Masaryk "položid"

Neonacisté se nedávno opět připomněli. Po Polné na Jihlavsku, kam jezdí uctívat smrt dívky, kterou měl před více než sto lety údajně zavraždit místní Žid, vylepují antisemitské letáky. Místním to vadí. Případ už prošetřuje policie.

V březnu roku 1899 bylo nad Polnou nalezeno tělo mrtvé 19leté Anežky Hrůzové. Jelikož měla dívka proříznuté hrdlo, což je podobné rituálu Židů při zabíjení drůbeže, je z její smrti obviněn místní Žid Leopold Hilsner.

I přesto, že byl Hilsner po několika letech očištěn, se místo stalo oblíbeným stanovištěm neonacistů. Uctít tragickou smrt Anežky Hrůzové přijíždějí neonacisté k jejímu hrobu každým rokem.
Naposledy tu byli na přelomu roku.

"Za zmínku stojí i na stromě připevněná cedule, kde se uvádí, že „Leopold Hilsner i zavražděná Anežka Hrůzová se stali obětí krutého osudu". Židovská drzost vydávat vraha za oběť je do nebe volající," uvedli na webových stránkách neonacisté.

A ve stejném antisemitském duchu jsou tištěné i letáky, které se vždy po návštěvě neonacistů v centru města objeví. Místním to vadí.

Terčem i Masaryk

"V případu Hilsner se zvlášť angažoval položid T.G. Masaryk, který tvrdil, že Hilsner byl nevinný a vydal i tři pamflety na téma vraždy v Polné, které byly plné lží," provokovali neonacisté.

A ve střehu je už i policie. Kdo Hrůzovou opravdu zavraždil, se nikdy nezjistilo.Tomu, kdo antisemitské plakáty vylepuje, hrozí teď až pět let vězení.

Odpolední Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz