Zpravodajství

VIDEO: Koho mají Češi nejraději?

VIDEO: Koho mají Češi nejraději?

Češi chovají největší sympatie sami k sobě a k našim sousedům ze Slovenska. Vyplývá to z posledního výzkumu veřejného mínění. Naopak nejméně sympatičtí jsou nám Iráčané, negativní postoj máme i k Srbům nebo Ukrajincům.

Zdroj: TV Nova - Barbora Machková

Respondenti dostali na výběr ze seznamu 24 národností. Ty hodnotili bodováním od jedné do sedmi. Čím více bodů, tím méně sympatií. Kromě sebe samých a Slováků si Češi váží Francouzů, Švédů nebo Angličanů. Průměrně sympatičtí jsou lidem Řekové, Němci nebo Američané. Podle průzkumu se oblibě netěší kromě Iráčanů také Palestinci a Rusové.

Není to nijak překvapivé hodnocení, určitě v tom největší roli hraje blízkost geografická, kulturní a v případě Čechů samozřejmě také vlastenectví. Na předních místech jsou národy a národnosti nám geograficky blízké v tom prostoru západní a střední Evropy. Ke konci toho žebříčku jsou z míst jsou z míst, která už nám tak geograficky blízká nejsou, tedy hlavně z východu.

Vztah Čechů k vybraným národům se oproti uplynulým pěti letům nijak výrazně nezměnil. Přesto si Slováci mírně polepšili, naopak si pohoršili Poláci. Nejvíce nerozhodní byli dotazovaní vůči Kurdům. Do jisté míry postoj Čechů nejspíš ovlivňují i události, která jsou s určitými národy spojené.

Snídaně s Novou

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz