Zpravodajství

VIDEO: Pochod Plzní plánují extremisté na 1. března

Pochod extremistů, který extremisté původně plánovali na 19. ledna, se uskuteční 1. března. Plzeňským úřadům to dnes oznámil organizátor akce Václav Bureš.

Starosta třetího plzeňského obvodu Jiří Strobach řekl, že bude jednat o dalším postupu s policií.

Akci nyní nikdo předem zakázat nemůže. Pokud ale přímo na místě po začátku pochodu policie zjistí, že dochází k porušení zákona, může úřad vyzvat svolavatele, aby akci ukončil. Pokud tak organizátor neučiní, zasáhne policie.

Předpokládá se ale, že neonacisté budou dobře poučení, aby zákony neporušili. Židovská obec žádné protiakce nechystá. Uvažují o nich ale naopak nezávislá sdružení, například Mládež proti neonacismu. Prostestovat hodlají pasivně, třeba tak, že si sednou na zem a budou neonacistům překážet v cestě. Policie se ale pravděpodobně bude snažit obě skupiny oddělit. 

Proč napodruhé? 

Extremisté plánovali akci s názvem Protestní pochod za svobodu již na 19. února. Jeho datum však někteří lidé spojovali s výročím odjezdu prvního židovského transportu z Plzně do Terezína v roce 1942 a plzeňský primátor jej kvůli bezpečnosti ve městě zakázal.

Učinil tak však neoprávněně po té, co svolavatelům městský úřad akci povolil. Za to na něj zástupci Dělnické strany, která pochod organizuje, podali trestní oznámení a soud 1. února rozhodl v jejich prospěch. Mohou tak do třiceti dnů zorganizovat pochod nový a jeho datum již ani nemusejí úřadu sdělovat. Zástupce organizátorů přesto datum nového pochodu dnes plzeňským úřadům oznámil.     

Václav Bureš podle rozhodnutí soudu informovat úřady o novém datu datu akce nemuselpochodu podle rozhodnutí soudu, pokud se uskuteční do 30 dnů od rozhodnutí soudu.

Nova.cz, TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz