Zpravodajství

USA: volební superúterý přineslo tuhý boj Clintonové s Obamou

Primárky ve Spojených státech jsou v plném proudu. V takzvaném super úterý se bojovalo o státy i volitele. Zhruba polovina Američanů hlasovala ve 24 státech o prezidentských kandidátech ze stran republikánů a demokratů. Během jedné z nejdramatičtějších prezidentských kampaní posledních desetiletí se ale ještě o konečné prezidentské nominaci demokratů nerozhodlo. Mezi republikány se tomuto cíli výrazně přiblížil arizonský senátor John McCain. Mezi demokraty to byl souboj na ostří nože mezi Hillary Clintonovou a Barackem Obamou.

Na vlastním písečku bodovali oba soupeři

Vítězem demokratických primárek ve státě New York se stala podle očekávání senátorka Hillary Clintonová. I když bývalá první dáma USA získala vítězství v New Yorku a v Kalifornii, kde se rozděloval největší počet delegátů na letní nominační sjezd, její rival Obama zabodoval v řadě států; jejich pozice zůstávají i nadále těsné. Její prvenství bylo zaznamenáno i v dalších státech jako např. New Jersey, Oklahomě, Arkansasu nebo Tennessee.

Naopak ve státě Illinois se stal jasným vítězem senátor za tento stát Barack Obama, který za demokraty kraluje i v dalších osmi státech.

Obama sice zvítězil ve více státech, Clintonová ale kontrovala vítězstvím v lidnatějších částech USA. Demokraté volí proporčně, tzn. že I druhý kandidát nemusí věšet hlavu. "Náš čas přišel, naše síla může změnit Ameriku," řekl Obama. Clintonová ale zatím může počítat s o něco větší podporou delegátů demokratického volebního shromáždění.

Bodoval republikán McCain

V táboře republikánů získal ve státě New York první příčku arizonský senátor John McCain. Ten zvítězil i ve státech Georgia, New Jersey, Oklahoma, Illinois, Connecticut nebo Delaware.

Mezi republikány po volebním superúterý nominaci téměř jistou John McCain. Situaci mu ulehčuje, že republikáni používají heslo vítěz bere vše. Druhý v primárkách tak nemá šanci na získání volitelů. Jediným, kdo s McCainem částečně drží krok, je Mitt Romney. Jeho šance na zvolení americkým prezidentem se ale snížily.

Dosavadní výsledky volebního superúterý nepřinesly žádné překvapení, ale také zatím neposkytly vodítko k rozluštění hádanky, kdo bude demokraty a republikány zastupovat v listopadových volbách prezidenta Spojených států.

Nova.cz, TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz