Zpravodajství

Prezidentský den D: Klaus kontra Švejnar

Pátek 8. února je dnem, kdy by mělo 281 poslanců a senátorů dát odpověď na otázku, kdo bude českým prezidentem až do roku 2013. Volba není žádnou selankou, jméno vítěze není dopředu jasné. Profesor Jan Švejnar vyzval k souboji o Hrad současnou hlavu státu Václava Klause. Ten je před volbou mírným favoritem.

Dlouho to vypadalo, že Klaus nebude mít vážného protikandidáta. Klaus se těší z popularity mezi lidmi. Jako ústavní instituce je mnohem populárnější než vláda, Poslanecká sněmovna nebo Senát.

Prezident se netají skepsí vůči evropské integraci, to už ale je kolorit české politické scény. Může se navíc opřít o 122 hlasů zákonodárců ODS. Ti by měli jako jeden muž a žena podpořit znovuzvolení bývalého dlouholetého předsedy občanských demokratů.

Stránky Václava Klause si prohlédněte ZDE

Švejnar: z neznámého muže důstojný sok

Během podzimu ale Klausovi vyrostl důstojný soupeř. Stal se jím Jan Švejnar. Toho nyní podporují zelení, sociální demokrati, někteří lidovci a komunisti. Společný kandidát napříč opozičně-koaličním dělením neměl cestu ke kandidatuře jednoduchou. Nejprve se za něj začátkem září přimluvil šéf zelených Martin Bursík. (více zde)

ČSSD však Švejcara nejprve odmítala jako příliš pravicového ekonoma. Sociální demokraté sázeli spíše na bývalého ministra zahraničí Československa Jiřího Dienstbiera. Dále se v kuloárech skloňovala jména vědců Václava Pačese nebo Ivana Wilhelma. Když se ukázalo, že názory Švejnara konvenují se stanovisky ČSSD, Paroubek a spol. vsadili na kartu profesora Michiganské univerzity.

Volební stránky Jana Švejnara si prohlédněte ZDE

Ten v listopadu mapoval možnou podporu své kandidatury, aby loni 14. prosince oficiálně oznámil kandidaturu. Václav Klaus veřejně Švejnarův krok ocenil, neodpustil si ale poznámku, že se Švejnar nepodílel na ekonomické transformaci ČSFR začátkem 90. let. Jedním dechem odmítl Švejnarův návrh na televizní debatu. Podle Klause by to bylo netaktické, protože by se veřejnosti ne tak známý Švejnar mohl zviditelnit.

Boj o Hrad na www.nova.cz

Sázkař si vsadil na Klause půl milionu, napětí mezi poslanci stoupá
Klaus se potil u sociálních demokratů, špikovali jej i Paroubek s Rathem
Komunisté Klausovi podporu neslíbili, ODS vyslechla Švejnara
Klaus vs. Švejnar: na ostří nože!
Klaus vs. Švejnar: senátní duel před kamerami
Klaus: Bursík je zbabělec!
Klaus i Švejnar byli v "domácích" klubech
Topolánek: Klausovo nezvolení by byl můj konec
Klaus lovil v Senátu lidovecké hlasy
Švejnar vyzval Klause k televiznímu duelu
Švejnarův otec spolupracoval s komunistickým ministerstvem vnitra
Švejnar: Vzdám se amerického občanství!
Švejnar loví v řadách ODS
Švejnar čelí trestnímu oznámení za ČSOB
Švejnar si prý "trochu vylepšil" životopis
Švejnar se osmičky na konci nebojí

Sterilní televizní souboj 

Švejnarovo přání se nakonec částečně splnilo. Oba kandidáti na prezidenta se utkali v duelu před senátory ČSSD. Ti útočili především na prezidenta. Ten někdy s poněkud nuceným úsměvem jejich otázkám odolal. Politologové ale debatu ohodnotili jako neplodnou a nudnou. (více zde)

V lednu zahájil Švejnar spanilou jízdu po českých a moravských regionech. Dokázal si získat respekt lidí, je Klausovi zdatným soupeřem. Některé průzkumy favorizují na volbu prezidenta i amerického občana Švejnara, jiné zase vyznívají lépe pro Klause.

Karty rozdány

Není ale vůbec jisté, že se v pátek prezident volit bude. Poslanci se totiž přou o způsob hlasování. ODS podporuje tajné hlasování, ostatní parlamentní strany jsou spíše pro veřejnou volbu. V Senátu to je jinak, konzervativní senátoři chtějí volit tajně.

Klause budou volit zástupci občanských demokratů, přeběhlíci z ČSSD Pohanka s Melčákem a někteří lidovci. Hádankou zůstává postoj komunistů. Ti v roce 2003 významně přispěli ke Klausově zvolení.

Švejnar se spoléhá na sociální demokraty a zelené. Část lidovců v čele s předsedou Čunkem také chce hlasovat pro muže, který má americkou manželku. Švejnar si získal i některé komunisty a nezávislé senátory. Rébus, kdo bude českým prezidentem, začnou poslanci a senátoři řešit na společné schůzi v pátek od 10:00.

Nova.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz