Zpravodajství

VIDEO: Politolog: Prezidentské projevy byly jako karneval v Riu

VIDEO: Politolog: Prezidentské projevy byly jako karneval v Riu

Námi oslovení politologové se liší v názorech na to, kdo z prezidentských kandidátů měl lepší projev. Zatímco Bohumil Doležal se spíše klonil na stranu prezidenta Václava Klause, Zdeněk Zbořil a Pavel Šaradín ocenili Jana Švejnara. Podle Doležala ale o projevy nejde, přirovnal je ke karnevalu v Riu de Janeiro.

Doležala projevy obou kandidátů nezaujaly. "To, co říkali, jsem už slyšel několikrát," řekl Doležal. "Bylo to až únavné," dodal. Doležal řekl, že Švejnar postrádá ostré lokty v bitvě o Hrad. "Když na něj prezident útočí, Švejnar řekne něco, čím se nemůže nikoho dotknout," řekl.

Prezidentský pátek 8. února

Prezidentský den D: Klaus kontra Švejnar
Sněmovna vře: klidní Klaus se Švejnarem a hřímající Topolánek
Boj o Hrad v emocích a grimasách
Boj o Hrad: socialista Vlček mazaně navrhl tajnou volbu
Politolog: Prezidentské projevy byly jako karneval v Riu

Na projevech ale podle Doležala moc nezáleží. "Je to jenom takové divadýlko," řekl. "Důležitý je souboj Topolánek proti Paroubkovi," dodal politolog s tím, že o jeho výsledku rozhodne, zda bude zvolen Klaus nebo Švejnar. "Projevy jsou něco jako karneval v Riu," dodal.

Příjemné překvapení

Politologa Zdeňka Zbořila Klaus se Švejnarem příjemně překvapili, prý převyšovali ostatní řečníky. Zbořilovi se ještě více zamlouval projev Jana Švejnara. "Jeho vystoupení bylo komplexnější, přineslo pohled do budoucna," řekl politolog. Podle něj má Švejnar výhodu v tom, že nemusí hovořit o minulosti, ale zaměřuje se na budoucnost. "To Klaus dělat nemůže, na každou jeho větu mohou jeho oponenti vést repliky," uvedl Zbořil. "Švejnarův projev byl optimističtější," shrnul politolog.

Zbořil si myslí, že Švejnar může někoho odradit až americkým slovníkem. "Slova o výzvách do budoucnosti jsou jak vystřižená z americké volební kampaně," řekl Zbořil. Ten poznamenal, že dlouhé projevy politiků mohou vést ke zvýšenému úsilí lobbyistů v kuloárech. „Viděl jsem například německého poslance zelených Horáčka," řekl politolog s tím, že europoslanec se bude snažit pomoci Švejnarovi.

Získá Klaus 122 hlasů ODS?

Olomouckého politologa Pavla Šaradína oba kandidáti svými projevy příliš nepřekvapili. "Klaus se snažil mluvit nekonfliktně, jako by trochu se podbízel," řekl Šaradín. Ten zdůraznil, že se prezident v poslední době několikrát omluvil, což u něj nebylo obvyklé.

Šaradín se pozastavil nad Topolánkovým projevem. "Byla to jeho asi nejvýraznější oslava prezidenta," řekl politolog s tím, že dříve vztahy obou mužů nebyly ideální. Podle politologa by Klaus nemusel získat všechny hlasy zákonodárců ODS. "Nejsem si jistý, že senátor Bedřich Moldan bude volit Klause," dodal politolog.

Nova.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz