Zpravodajství

VIDEO: Prezidenta nezvolili. Druhá volba bude v pátek!

VIDEO: Prezidenta nezvolili. Druhá volba bude v pátek!

Ani ze třetího kola první volby nevzešlo jméno českého prezidenta na příštích pět let. Komunisté nehlasovali ani pro jednoho z kandidátů. Druhá volba se uskuteční v pátek 15. února od 10 hodin na Pražském hradě. Více informací se dozvíte v Televizních novinách.

Nová volba bude opět nejvýše tříkolová. Do ní mohou být navrženi noví kandidáti, poslanci a senátoři ale mohou znovu navrhnout i kandidáty z první volby. Václav Klaus i Jan Švejnar novinářům řekli, že se budou další prezidentské volby účastnit.

Tentokrát bez obstrukcí?

Komunisté ohlásili, že nabídnou do druhé volby vlastní kandidáty. Lhůta pro nominace kandidátů skončí v úterý 12. února o půlnoci. ODS chce podle předsedy Senátu Přemysla Sobotky znovu prosazovat tajnou volbu prezidenta. Sobotka věří, že se při druhé volbě už nebudou opakovat obstrukce, kterými podle něj sociální demokracie blokovala nynější volbu.

V dosud posledním, třetím, kole první volby nebyl zvolen žádný z preziderntských kandidátů. Václav Klaus získal od zákonodárců 139 hlasů. Jan Švejnar dostal od poslanců a senátorů celkem 113 hlasů.  Ke zvolení prezidentem stačilo kandidátovi 140 hlasů. 

Třetí kolo první volby bylo na sobotu přeloženo z pátku. 

VIDEO: 
Jak se zákonodárcům spalo?
  
Co si o průběhu volby myslí občané? Koho by volili? 

K volbě poslanci a senátoři přistoupili až těsně před druhou hodinou odpolední.

Nátlak na zákonodárce nebo politická hra?

Od sobotního rána připomínala volba prezidenta spíše stranický boj. Jednoho z poslanců ČSSD Evžena Snítilého musela odvézt do nemocnice sanitka. Hospitalizován byl i lidovecký senátor Karel Barták. Nevolno se udělalo také lidoveckému senátorovi Josefu Kalbáčovi. Vítězi voleb tak stačilo ve třetím kole 140 hlasů. Klausovi tak vítězství uniklo o jediný hlas. Na Hradě se spekuluje, že byl Kalbáč vystaven vyhrůžkám. Více zde.

Šéf ČSSD Paroubek tvrdí, že na poslance Snítilého vykonávala ODS nátlak. Jako důkaz Paroubek předložil fotografii. Na níž se Snítilím hovoří v kuolárech ministr vnitra Ivan Langerem (ODS). Nezávislá senátorce Janě Juřenčákové zase přišla vulgární smska. Pisateli se nelíbilo, že senátorka v pátek volila Václava Klause. Další informace zde.

ČSSD: Výsledky nezpochybníme

Sociální demokraté se před začátkem zasedání rozhodli, že nakonec nebudou zpochybňovat výsledek pátečního druhého kola prezidentské volby.

Novinářům to řekl předseda ČSSD Jiří Paroubek. Socialisté ale podle něj budou trvat na tom, aby bylo sobotní třetí kolo zorganizováno tak, aby bylo zcela jasné, jak kdo hlasoval.

Komunisté se rozhodli ve třetím kole nepodpořit ani Václava Klause ani Jana Švejnara. Ve třetím kole proto nehlasovali.

Volba prezidenta začala již v pátek. Zasedání však náhle přerušil předseda poslanecké sněmovny Miloslav Vlček ve 21:03, aniž by vyhlásil oficiální výsledky druhého kola volby. Podle politologů Vlček svojí roli předsedy neustál.

Politický cirkus trval celý den

Parlament se sešel již v pátek dopoledne, podstatnou část dne mu ale zabral spor o to, zda volit tajně, či veřejně. ODS trvala na tajném hlasování, další strany preferovaly veřejnou volbu. Nakonec občanští demokraté svůj návrh neprosadili a volilo se veřejně. Dvě kola ale zákonodárcům na zvolení hlavy státu nestačila.

Zatímco Klause prosazovali do funkce občanští demokraté, Švejnara ČSSD, dvě menší senátní frakce, ale mimo jiné i vládní Strana zelených a část lidovců. Prezidentská volba tak vyvolala značné napětí ve vládní koalici.

Výsledky jednotlivých kol první volby prezidenta republiky:

1. kolo - 8. února 2008

Ke zvolení bylo třeba získat hlasy nadpoloviční většiny všech poslanců (nejméně 101 hlasů) a hlasy nadpoloviční většiny všech senátorů (nejméně 41 hlasů):

Vysvětlivka : počet hlasů : Václav Klaus x Jan Švejnar
Poslanecká sněmovna:
- počet hlasů pro 92 x 106
- počet hlasů proti 103 x 82

Senát:
- počet hlasů pro 47 x 32
- počet hlasů proti 22 x 28

Celkem hlasů pro 139 (Václav Klaus ) x 138 ( Jan Švejnar ) 

2. kolo - 8. února 2008

Ke zvolení bylo třeba získat hlasy nadpoloviční většiny přítomných poslanců a hlasy nadpoloviční většiny přítomných senátorů:

Václav Klaus x Jan Švejnar

Poslanecká sněmovna:
- počet hlasů pro 94 x 104
- počet hlasů proti 99 x 84

Senát:
- počet hlasů pro 48 x 31
- počet hlasů proti 22 x 36

Celkem hlasů pro 142 x 135

3. kolo - 9. února 2008

Ke zvolení bylo třeba získat hlasy nadpoloviční většiny přítomných poslanců a senátorů (podle dostupných informací hlasovalo 278 poslanců a senátorů, ke zvolení tudíž bylo třeba získat nejméně 140 hlasů):

Václav Klaus x Jan Švejnar

Poslanecká sněmovna:
- počet hlasů pro 92 x 81
- počet hlasů proti 103 x 82

Senát:
- počet hlasů pro 47 x 32
- počet hlasů proti 23 x 35

Celkem hlasů pro 139 x 113

 

Prezidentský den D: Klaus kontra Švejnar
Sněmovna vře: klidní Klaus se Švejnarem a hřímající Topolánek
Boj o Hrad v emocích a grimasách
Boj o Hrad: socialista Vlček mazaně navrhl tajnou volbu
Politolog: Prezidentské projevy byly jako karneval v Riu

Prezidenta zatím nezvolili. Pokračuje se v sobotu!

Nova.cz, TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz