Zpravodajství

VIDEO: Na Horažďovicku řádí tularémie

VIDEO: Na Horažďovicku řádí tularémie

Na Horažďovicku v Plzeňském kraji řádí tularémie, nebezpečná nemoc, kterou přenášejí zajíci. Už dvanáct dní v oblasti proto platí mimořádná veterinární opatření.


V Horažďovicích našli uhynulého zajíce a testy ukázaly, že je nakažený. Myslivci teď musí všechny ulovené nebo uhynulé zajíce nechat vyšetřit. Lidé by se žádného zajíce neměli vůbec dotýkat holýma rukama. Tularémie je totiž zdraví nebezpečná i pro člověka.

VIDEO: Co je tularémie?

"Dostal jsme zánět do palce, pak jsem dostal horečku a museli mě převézt do nemocnice. Zvětšily se mi mízní uzliny v podpaží a bylo to velice nepříjemný" popsal průběh nemoci jeden z vyléčených myslivců. 

Příznaky jako chřipka

"Bakterie pronikne do lidského těla přes poraněnou kůži a může být postižen i zažívací trakt anebo dýchací ústrojí. Nemoc se projevuje horečkami, otoky mízních uzlin, bolestí," řekl televizi Nova veterinář Oto Huml.

Za poslední rok se nemoc objevila už loni v červenci na Příbramsku, v srpnu na Nymbursku, v listopadu na Kladensku, v prosinci na Strakonicku a Klatovsku. Letos v jižních Čechách. 

Podle epidemiologů se u nás v republice celoročně nákaza nejvíc vyskytuje na Klatovsku. Počet nakažených z oblasti Horažďovic zveřejní hygienické stanice už příští týden.

TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Policie kvůli zakázkám zasahuje ve správě jaderných úložišť

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) v pondělí od ranních hodin zasahují v pražském sídle Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO). Informuje o tom zpravodajský web Seznam Zprávy. Policisté se mají zajímat o dokumenty k některým veřejným zakázkám. "Mohu pouze uvést, že náš útvar dnešního dne provádí úkony trestního řízení, nicméně podávání informací má vyhrazeno Vrchní státní zastupitelství v Praze," potvrdil webu mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej. Server Hlídač státu uvedl, že SÚRAO uzavřela v posledních letech 626 smluv v hodnotě sedmi miliard korun.

Krátká zpráva

Prezident Biden navštíví Buffalo truchlící po vraždě deseti lidí

Americký prezident Joe Biden odcestuje v úterý společně s manželkou Jill do Buffala. Chtějí truchlit s obyvateli po víkendové tragické události, kdy bělošský mladík zastřelil v obchodě deset lidí a tři zranil. Podle úřadů si úmyslně vybral černošskou čtvrť a hodlal zabít co nejvíce lidí.

Píše se na Deník.cz