Zpravodajství

VIDEO: Zdravotně postižení žalují ministerstvo!

VIDEO: Zdravotně postižení žalují ministerstvo!

Chystá se další stížnost proti poplatkům u lékaře a za recepty. Hodlá ji podat Národní rada osob se zdravotním postižením na základě průzkumu v domovech důchodců.

Zdroj: TV Nova

Z něj vyplynulo, že poplatky definitivně znemožní těmto lidem důstojný život. Ministerstvo zdravotnictví takové argumenty popírá.

Zatímco před zavedením poplatků podle průzkumu Národní rady osob se zdravotním postižením zůstávalo důchodci v domově průměrně 585 korun, nyní je to jen 315 Kč.

Průměrný důchodce totiž bere 7 léků a dvakrát v měsíci je u lékaře, to je mínus 270 Kč. Lidé s nízkým důchodem jsou zougalí, což dokládá i naše VIDEO.

Ministerstvo: Ať si lidé půjčí

Důchodci ředitelům domovů oznamují, že některé léky nebudou brát, protože jsou drahé, nebo že nebudou chodit k lékaři.

Ministerstvo zdravotnictví radí, ať senioři vyzvou lékaře ke snížení počtu předepisovaných léků. A pokud i tak za rok zaplatí více než 5.000, stát jim to vrátí. Ovšem asi s půlročním zpožděním. 

"Do té doby mohou požádat o půjčku a tady bych vyzval zřizovatele, ty domovy, aby jim pomohly," řekl televizi Nova mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt.

Ministerstvo uznává, že ne pro každého důchodce v domově je nový zdravotnický systém spravedlivý. Podle ministerstva prý lidem vadí, že mizí socialistické zdravotnictví.

Rada postižených nesouhlasí

"Tento ministr jako první bourá zažité představy, které tu z toho komunismu zbyly a to vyvolává patřičnou odezvu," řekl Cikrt.

Argumenty ministerstva zdravotnictví však Národní rada osob se zdravotním postižením absolutně nepřijímá. Poplatky u lékaře prý důstojný život starých lidí v domovech důchodců naruší, a tak rada podá ústavní stížnost. 

TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz