Zpravodajství

VIDEO: Poslance Snítilého propustili z nemocnice, na pátek chystá prohlášení!

VIDEO: Poslance Snítilého propustili z nemocnice, na pátek chystá prohlášení!

Poslance Evžena Snítilého z ČSSD, který se při sobotní volbě prezidenta zhroutil, propustili v neděli z Ústřední vojenské nemocnice v pražských Střešovicích. Mluvčí nemocnice Iva Rusnovská se k jeho současnému stavu vyjadřovat nechtěla, pouze nám sdělila, že poslancův stav je dobrý a mohl být propuštěn do domácí péče.

„Do nemocnice byl pan poslanec Snítilý přijat z důvodu celkového vyčerpání organismu s kolapsovým stavem," řekla pro Nova.cz mluvčí nemocnice Iva Ruskovská. O současném zdravotním stavu nás ale nechtěla informovat. "Mohu pouze říci, že byl pan poslanec propuštěn v neděli dopoledne. Byl v dobrém zdravotním stavu," dodala Ruskovská.

Nátlak, nebo politická hra?

Za špatný zdravotní stav a následnou neúčast Snítilého při volbě prezidenta obviňují sociální demokraté ODS. Podle ČSSD se zhroutil po rozhovoru s místopředsedou ODS Ivanem Langerem a poslankyní Zdeňkou Horníkovou. Langer to označil za sprostou pomluvu.

Místopředseda ČSSD Bohumil Sobotka ve veřejnoprávní televizi řekl, že poslanci sociálnědemokratického klubu Josef Řihák a Ivan Ohlídal v pátek zaslechli část rozhovoru poslance Snítilého s místopředsedou ODS Ivanem Langerem.

ODS naopak tvrdí, že nátlak na Snítilého činila ČSSD. Důvodem prý bylo, že nevolil Jana Švejnara.

Kromě Snítilého se sobotního závěrečného kola první prezidentské volby nezúčastnili ještě senátoři Josef Kalbáč (KDU-ČSL) a nezávislý senátor z lidoveckého klubu Karel Barták.

Kalbáč tvrdil, že musel vyhledat lékařskou pomoc kvůli srdeční arytmii, protože na něj neznámý mladík vyvíjel nátlak. Barták svou nepřítomnost zdůvodnil tím, že nesouhlasí s veřejnou volbou hlavy státu. Oba senátoři patří ke Klausovým volitelům.

Snítilý chystá prohlášení

Do páteční prezidentské volby chystá Snítilý zásadní prohlášení. Mezi sociálními demokraty se šíří zvěsti, že má v plánu vystoupit z ČSSD. On nic takového zatím nenaznačil.

Povolební kocovina v KSČM

 

Povolební kocovinu teď podle všeho prožívají komunisté. A postaral se o to sám jejich předseda Vojtěch Filip.

 

Ten rozladil mnohé spolustraníky tím, že chce nominovat nějakého třetího kandidáta. Mohl by tím paradoxně rozmělnit hlasy a nahrát Klausovi. Někteří komunisté v této souvislosti dokonce mimo kameru říkají, že se pod Filipem rozhoupalo předsednické křeslo.

Do páteční volby Klaus i Švejnar, KSČM a lidovci nejednotní

V páteční druhé volbě prezidenta se s největší pravděpodobností znovu utkají Václav Klaus a Jan Švejnar. Zatímco Klause v úterý znovu navrhne ODS, Švejnara se chystá oficiálně nominovat skupina senátorů ze čtyř frakcí.

Po pondělku se zdá, že Švejnar může i nadále počítat také s podporou ČSSD a zelených. Teprve další vyjednávání, v němž klíčovou roli podle všeho sehrají KDU-ČSL a KSČM, ale určí, jak silní budou oba prezidentští kandidáti do další volby vstupovat.

Tajně nebo veřejně?

Komunisté i lidovci přitom zůstávají rozděleni jak v názoru na to, koho volit, tak v otázce, zda volit veřejně, nebo tajně.

Krajští komunističtí lídři se navíc neshodují ani v tom, zda by se jejich strana měla postavit za Jana Švejnara či se snažit prosadit jiného kandidáta.

Komunisté v této souvislosti hovoří například o předsedovi Ústavního soudu Pavlu Rychetském, europoslankyni Janě Bobošíkové, ombudsmanovi Otakaru Motejlovi, bývalém ministru zahraničí Jiřím Dienstbierovi nebo šéfovi Akademie věd Václavu Pačesovi.

Vedení KSČM je ale zřejmě stále více nakloněno tomu, že by "antiklausovská aliance" neměla kandidáta měnit, protože by nebylo dost času na jeho představení veřejnosti. Chtějí ale ještě jednat o některých Švejnarových postojích.

Nova.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz