Zpravodajství

Peníze z magistrátu prý podpoří muzikál o Boženě Němcové

Peníze z magistrátu prý podpoří muzikál o Boženě Němcové
Zdroj: TV Nova - Tomáš Kulhánek

Česká kultury chtivá veřejnost se může v květnu těšit na další z řady muzikálů, které uvede divadlo Ta Fantastika. Autor hry Jiří Pokorný se tentokrát rozhodl ztvárnit život spisovatelky Boženy Němcové. V hlavní roli se představí zpěvačka a zlatá slavice Lucie Bílá. Projekt by měl finančně podpořit i pražský magistrát.

"My dlouhodobě hledáme pro Lucii velké ženské role a domníváme se, že postava Boženy Němcové má s Lucií Bílou mnoho společného. Lucie s nabídkou souhlasila a 17.března se začíná zkoušet," řekl serveru nova.cz ředitel divadla Ta Fantastika Julius Hirsch.

Hudbu ušil Bílé na míru manžel

"Premiéra se chystá na první polovinu května, respektive na 14.května 2008. Scénář nabízí tak trochu jiný pohled na Boženu Němcovou, než je klasické knižní povídání. Hudebně je muzikál dítětem Václava Noida Bárta. On je také dalším z důvodů, proč Lucie Bílá nabídku přijala," doplnil Hirsch.

Nabízí se otázka, kde vezme divadlo na muzikálový projekt peníze. Na rozdělení grantů a dotací se stále čeká. "Pražský magistrát jsme standardní formou požádali o partnerství a teď čekáme, zda nám dotaci přiděli nebo ne," uvedl Hirsch.

"Grantové řízení na pražském magistrátu stále probíhá, zatím nevíme, kdy a jestli vůbec peníze dostaneme," řekla nám PR managerka divadla Ta Fantastika Ivana Síglerová.

Muzikál za miliony

Financování takového projektu jako muzikál přitom není levnou záležitostí. "Přesná čísla vám teď nejsem schopný říct, ale pohybuje se to v závislosti na okolnostech od dvou do osmi milionů korun," řekl našemu serveru ředitel divadla Julius Hirsch.

Peníze z magistrátu

Podle našich informací by mělo Kratochvílovo divadlo získat peníze na muzikál částečně i z peněz pražského magistrátu. "V pondělí skončila jednání grantové komise, ve středu bude výbor, kde se všechny zúčastněné strany dozví, jak to vlastně dopadlo," řekl serveru nova.cz pražský radní pro kulturu Michal Richter.

Zároveň uvedl, že divadlo Ta Fantastika dostala dotace už v minulém roce a pražský magistrát požádalo o převedení grantů do letošního roku.

Kratochvíl dříve žaloval Česko

Spolumajitel pražského Divadla Ta Fantastika Petr Kratochvíl už před půl rokem zažaloval Česko kvůli financování pražských divadelních scén u arbitrážního soudu. Divadelník, který má americké občanství, kritizoval nerovné podmínky pro divadelní podnikání. Podal žalobu na český stát, že neochránil jeho investice do divadla, které funguje jako obchodní společnost.

O tom, jak kauza pokračuje, bude spolu s ministrem financí Miroslavem Kalouskem informovat novináře ve středu 13. února na tiskové konferenci v Praze.

Nova.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz