Zpravodajství

VIDEO: V pražském babyboxu našli další miminko

VIDEO: V pražském babyboxu našli další miminko

V babyboxu v Praze-Hloubětíně našli v noci na středu další miminko. Do schránky tak někdo odložil už jedenácté dítě.

Zdroj: TV Nova

"Zprávu jsme dostali v úterý ve 23:10. Lékař a sestra pak v babyboxu našli třídenní zdravou oblečenou holčičku," řekl našemu serveru předseda Občanského sdružení Babybox pro odložené děti - Statim Ludvík Hess.

V součané době je děvčátko na dětském oddělení Všeobecné fakultní nemocnice v Praze na Karlově.    

"Holčička u sebe neměla rodný list ani žádný dopis, takže soud do týdne rozhodne o umístění dítěte do náhradní rodiny," vysvětlil Hess. 

V babyboxu v GynCentru v Praze-Hloubětíně našli za dva a půl roku od jeho namontování už osm dětí, v celé České republice dohromady jedenáct. 

Otevřou 3 další schránky

V pátek 7. března otevře občanské sdružení již sedmý babybox v nemocnici v Ústí nad Orlicí.  Další pak instalují 1. května v Oblastní nemocnici v Mladé Boleslavi.

"Na na třetí výročí umístění první schránky pro odložené děti, tedy na Mezinárodní den dětí 1. června,  otvíráme devátý babybox v nemocnici v Sokolově," uvedl šéf občanskkého sdružení Statim.

"Jednám s nemocnicemi v Kolíně, v Příbrami, v Ostravě, ve Frýdku-Místku, v Kladně, už se mi gynekologičtí primáři pletou s novorozeneckými," dodal.

Babybox je schránka, kam mohou matky, které se nechtějí či nemohou o dítě starat, bezplatně a beztrestně potomka odložit. O dítě se pak postarají lékaři a bude nabídnuto nové rodině, která o něj projeví zájem.

V babyboxu je teplo

Schránka je zevnitř vytápěna na teplotu 37 stupňů. Pro odkládající osobu je ve schránce připraven lístek s informací o dalším osudu dítěte a o možnostech, jak jej získat zpět. Některé schránky jsou opatřeny zařízením na získání otisku ruky nebo nohy dítěte. Otisk může sloužit jako doklad pro osobu, jež dítě odložila. 

Po uzavření dvířek schránky se aktivují vizuální a akustické senzory přivolávající odborný personál. Osoba, která dítě odložila, má ovšem dostatek času, aby nepozorovaně odešla.

Nova.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz