Zpravodajství

Saudská náboženská policie zakazuje Valentýna

Náboženská policie Saudské Arábie zakazuje prodej dárků ke svatému Valentýnovi, a to včetně rudých růží. Zamilovaní, kteří chtějí svátek oslavit, se tak musejí skrývat...

List Saudi Gazette cituje prodavače, kteří tvrdí, že jim policie přikázala odstranit všechno červené, a to nejen růže, ale i balicí papír, stuhy a podobně. Ceny rudých růží na černém trhu už teď stoupají. Saudské úřady považují svátek svatého Valentýna za neislámský. Kromě toho, jak uvádí BBC, úřady mají za to, že svátek svatého Valentýna povzbuzuje muže a ženy k mimomanželským vztahům, což je v tomto islámském království trestné.

 Saudský tisk uvádí, že někteří lidé si květiny objednali v květinářstvích předem, protože zákaz prodeje očekávali - k potlačování rudých růží totiž v Saudské Arábii dochází každoročně. Jeden květinář se dokonce přiznal: "Někdy dodáváme kytice uprostřed noci nebo hodně brzy ráno, abychom se vyhnuli podezření." Jsou ale i lidé, kteří svatého Valentýna chtějí slavit bez obav, a tak odjíždějí do okolních, liberálnějších zemí, například Bahrajnu či Spojených arabských emirátů.

Korzo
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Polský prezident přijel na Ukrajinu. Čeká ho proslov v parlamentu

Polský prezident Andrzej Duda přijel v sobotu do Kyjeva. Očekává se, že se v neděli stane první hlavou státu, která vystoupí v ukrajinském parlamentu od doby, kdy Rusko 24. února napadlo Ukrajinu. "Pan prezident se ve svém projevu jistě odkáže na polsko-ukrajinskou historii, ale především vzdá hold těm, kteří bojují za obranu Ukrajiny a bojují za Evropu," prohlásil šéf prezidentského úřadu pro mezinárodní politiku Jakub Kumoch. Dudu čeká také osobní jednání s prezidentem Volodymyrem Zelenským. Jde o třetí návštěvu polského prezidenta na Ukrajině. Prezidentská kancelář o tom informovala v tiskové zprávě.

Krátká zpráva

Severní Korea hlásí "pozitivní trend" v boji proti covidu, případy horečky klesají

Státní média v Severní Koreji dnes oznámila “pozitivní trend“ ve vývoji epidemie covid-19. Poprvé za téměř 10 dní, od doby, kdy Severní Korea přijala opatření v boji proti šíření nákazy, klesly denní případy "horečky" (jak je toto onemocnění v zemi oficiálně označováno) pod 200 000 případů. Prvního nakaženého Severní Korea přiznala 12. května a v současné době eviduje zhruba 2,5 milionu nakažených. Se symptomy onemocnění už zemřelo skoro 70 lidí.

Krátká zpráva

Zelenskyj: Válku na Ukrajině může ukončit pouze diplomacie

Válka na Ukrajině může být vyřešena pouze prostřednictvím "diplomacie", řekl podle BBC v televizním projevu prezident Volodymyr Zelenskyj. V rozhovoru pro národní televizi naznačil, že jeho země by mohla na bojišti Rusko porazit, ale dodal, že válka může být definitivně zastavena pouze "u jednacího stolu". Jednání podle něj nebudou snadná, protože ani jedna strana se nechce ničeho vzdát. Ruské tiskové agentury tvrdí, že poslední schůzka se konala téměř před měsícem, 22. dubna.

Píše se na Deník.cz