Zpravodajství

Jan Cimický užívá života na doraz

Jan Cimický užívá života na doraz
Zdroj: Korzo

Za měsíc to bude přesně rok, co našeho patrně nejznámějšího českého psychiatra Jana Cimického potkala ošklivá autonehoda, při níž málem přišel o život. Jeho paměti s názvem Životní zpověď i osudová setkání, které psal přes deset let a které nedávno pokřtil, se tak málem nedočkaly ani svého vydání.

Jan Cimický se po studiích věnoval nejprve chirurgii, ale nakonec se rozhodl pro psychiatrii. Jak říká, měl tak blíž k lidským osudům, o nichž chtěl kvůli své lásce k literatuře psát. Za dobu své pětadvacetileté praxe v Bohnické léčebně napsal řadu knih a také překládá z francouzštiny.

"Já vlastně ani nevím, za koho se mám považovat," prohlašuje. "Jsem v této otázce takový rozpolcený. Medicína, to je moje občanská profese, a abych ji mohl dělat, tak potřebuji nějaký ventil, a ten ventil, to je pro mě vlastně literatura. Je jedno, jestli jde o psaní či překládání. Literatura mě dokonce chytla dřív, než ta medicína, ale já si neumím představit jedno bez druhého. Oboje by mi chybělo."

Važte si každého okamžiku
Mezi svými pacienty má Jan Cimický řadu známých osobností ze světa showbyznysu a jeho soukromou ordinaci s názvem Modrá laguna navštěvuje i široká veřejnost. Na psaní pamětí proto moc času nezbývalo.

"Ta kniha vznikala po částech asi deset let. A to ne sama od sebe. Vždycky mě k tomu musel můj spoluautor Zbyněk Stárek dlouho nutit, abych něco říkal. Jsem tedy rád, že kniha konečně vyšla. Člověk by měl vzpomínat, dokud si všechny ty věci ještě dobře pamatuje, aby si pak nemusel vymýšlet," směje se autor.

Kniha popisuje nejen zajímavosti z osobního života a perličky z mnohaleté praxe, ale je doplněna i o řadu zajímavých psychotestů.
"Člověk se musí naučit být spokojený s tím, co je," tvrdí psychiatr. "Nikdy to, v čem žijeme, není dokonalé, ale je dobré vážit si svého zdraví a umět si užívat života. Já jsem loni přežil těžkou havárii a už jsem tady nemusel být. Proto si teď užívám, jak to jen jde."

Korzo

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz