Zpravodajství

Konec psích výkalů v Praze: majitele odhalí DNA!

Určitě se nenajde člověk, kterému je příjemné neustálé kličkování mezi psími hromádkami v ulicích. Jenže pejskařů, kteří po svém miláčkovi neuklidí, je stále dost. Jistá skupina podnikatelů teď přichází na pražský magistrát s nápadem, jak usvědčit pachatele podle DNA. Chtějí z každé psí hromádky na ulici odebrat vzorek, porovnat s databází a pokutovat majitele psa.

Obvyklý obrázek. Pes si právě ulevil, jenže panička jeho hnědé veledílo ignoruje a s klidem odchází. Za to přitom hrozí tisícová pokuta. Jenže policie je na takové pány zatím krátká.

Ulice v centru Prahy jsou někde skoro hnědé a z trávníků v parcích na pražských sídlištích jen občas vykoukne zelená.

"Uplatňují námitky jakože to třeba není jejich pes, že oni u toho nebyli, že si toho nevšimli a potom je na strážnících, aby zajistili dostatek důkazů," říká Ludvík Klema, náměstek ředitele Městské policie Praha.

Z psích výkalů by se už brzy mohl stát důkazní materiál pro speciální laboratoře. Takový nápad předložila skupina autorů pražskému magistrátu.

Psí databáze DNA

"Každej pes při registraci odevzdá zároveň i to svoje DNA, to DNA se zavede do nějaký databáze a v podstatě už kdykoliv do budoucna bude ten pes idetifikovatelnej podle DNA tzn. i jeho hovínko," řekl nám Jaroslav Novák, spoluautor návrhu.

Policie by pak neměla problém spolehlivě určit viníka. Ten by musel vedle tisícové pokuty zaplatit navíc testování DNA. Což dělá celkem zhruba 5 tisíc korun.

Nápad je to sice pěkný, jeho realizace už tak veselá nebude. "My si vůbec nedokážeme představit, že bychom 100 tisícům psům, kteří jsou registrováni na území hl. m. Prahy odebírali vzorky DNA, zjištění DNA je totiž finančně obrovsky nákladná záležitost," řekl mluvčí pražského magistrátu Jiří Wolf.

Když uvážíme celý proces vytvoření těch systémů, pak ty odhady jsou někde mezi 800 až 1,2 milionu korun," uvedl Daniel Vaněk ze servisu rozboru DNA.

Pokud návrh na určování DNA z psích výkalů na magistrátu neuspěje, předloží ho autoři už příští měsíc svazu měst a obcí.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz