Zpravodajství

Vláčil mluví na Hradě ze stromu

V Císařské konírně Pražského Hradu byla v pátek zahájela unikátní výstava věnovaná jedné z nejvýznamnějších postav české kinematografie, režiséru Františku Vláčilovi. Expozice, nazvaná „František Vláčil: Zápasy", představuje dosud nezveřejněné fotografie z Vláčilových filmů a z režisérova soukromého života.

Výstava se nese v duchu vláčilovské poetiky - měla by v příchozích navodit tajemnou a dramatickou atmosféru. Na snímkách uvidíte především herce z Vláčilových filmů: Magdu Vašáryovou, Josefa Kemra, Vladimíra Menšíka nebo Petra Čepka. „František Vláčil byl jeden z největších režisérů, se kterým jsem měl tu čest pracovat," konstatuje jeden z kmotrů výstavy, herec a režisér Jan Kačer. A kameraman František Uldrich, dlouhodobý spolupracovník Vláčila, vzpomíná: „Výstavu o Františku Vláčilovi beru jako uznání jeho výjimečné filmové práce, estetického cítění a vnímání života."

František Vláčil natočil za svůj život téměř tři desítky filmů a zapsal se nesmazatelně do dějin české i světové kinematografie. Na výstavě budou promítány fragmenty z těch nejúspěšnějších snímků, jako jsou Marketa Lazarová, Údolí včel, Adelheid nebo Ďáblova past. Kromě fotografií a projekcí nahlédnete také do režisérovy pozůstalosti a ze speciálního multimediální stromu na vás bude potichu mluvit sám hlas Františka Vláčila.

 Uznávaný režisér zemřel v roce 1999 v nedožitých pětasedmdesáti letech. Vystavené fotografie pocházejí ze sbírek archivu Barrandov Studia, Národního filmového archivu a od řady pamětníků. Výstavu je možné navštívit denně od 10 do 18 hodin.

Nova.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz