Zpravodajství

Zaměstnavatelé zneužívají postižené, ministerstvo se chystá zasáhnout

Zaměstnavatelé zneužívají postižené, ministerstvo se chystá zasáhnout
Zdroj: TV Nova

Ministerstvo práce a sociálních věcí se chystá zasáhnout proti zaměstnavatelům. Stále více se jich totiž pokouší zneužít podporu, kterou dává stát na pracovní místa pro postižené lidí. Způsobů, jak vydělat na státních dotacích je hned několik. Ministerstvo na to chce reagovat změnami v zákoně o zaměstnanosti.

Podařilo se nám najít postiženého muže, který je ukázkovým příkladem toho, jak někteří zaměstnavatelé díky němu vydělávají bezpracně obrovské peníze. Získat jeho výpověď na kameru bylo kvůli pochopitelnému strachu nemožné. Zaměstnavatel na něj od státu dostává příspěvek devět tisíc korun měsíčně. Postiženému muži ale dá jen tři tisíce. Zbylých šest tisíc zůstává zaměstnavateli za nehty.

Druhý způsob, jak se dá na handicapovaných vydělávat, je, že se dá zaměstnat deset těch samých lidí i v pěti firmách. To znamená, že stát na tyto lidi například pošle pětkrát devadesát tisíc měsíčně. Ve skutečnosti ale dostanou jen jednu pár tisícovou výplatu. Někdo na nich však vydělá téměř půl milionu korun.

Stát kvůli podvodům snížil příspěvky na postižené z dvanácti na devět tisíc. To se zase nelíbí některým poctivým zaměstnavatelům. Mají strach, že kvůli tomu zkrachují.

Více ve videu z Televizních novin.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz