Zpravodajství

Čeští lidovci: Samostatné Kosovo neuznáváme!

KDU-ČSL nesouhlasí se samostatností Kosova, které jednostranně vyhlásilo 17. února nezávislost. Lidovci ústy předsedy strany Jiřího Čunka v úterý řekli, že jsou k uznání Kosova výrazně nevstřícní.

"Kloníme se spíše k neuznání Kosova," uvedl šéf lidovců. Jeho slova podpořil místopředseda KDU-ČSL a jihomoravský hejtman Stanislav Juránek. "Považuji to za správní směřování naší strany," dodal.

Srbové se bouří

Se samostatností Kosova pod nadvládou Albánců nesouhlasí především Srbsko. To se opírá o podporu Ruska. Srbsko a Rusko chtějí obnovit jednání o Kosovu, které před devíti dny vyhlásilo jednostranně nezávislost na Srbsku.

Podle srbského ministra zahraničí Vuka Jeremiče se na tom dohodli srbští a ruští zástupci při pondělní návštěvě prvního místopředsedy ruské vlády a pravděpodobného budoucího prezidenta Dmitrije Medveděva v Bělehradu.

"To je naše strategie, aby se obě strany (Bělehrad a Priština) vrátily k jednacímu stolu, když se ukazuje, že neexistuje žádná možnost jak uznat suverenitu takzvané Republiky Kosovo," předestřel Jeremić další postup srbské diplomacie. Pokračování rozhovorů o Kosovu požadovaly Bělehrad i Moskva již před vyhlášením kosovské nezávislosti, ačkoli tato jednání skončila loni bezvýsledně.

Nova.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Národního ptáka si letos nezvolíme. Anketa se odkládá na příští rok

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) odkládá anketu o národního ptáka na rok 2023. V pondělí to potvrdila mluvčí úřadu Dominika Pospíšilová. Podle ní má ministerstvo pro tento rok řadu velmi naléhavých priorit, ať už legislativních, nebo dotačních, k rychlé pomoci proti energetické chudobě a k úspěšnému zvládnutí českého předsednictví EU. Proto se osvětová kampaň podle dohody s Českým svazem ochránců přírody uskuteční v roce 2023. Česko tak minimálně do příštího roku zůstane jednou z mála evropských zemí, které nemají svého národního ptáka. S výběrem by kromě České společnosti ornitologické měla pomoci hlavně veřejnost.

Píše se na Deník.cz