Zpravodajství

VIDEO: Metalový fanoušek Topolánek a zpívající Mečiar

VIDEO: Metalový fanoušek Topolánek a zpívající Mečiar

Co Čech to muzikant. Možná í tímto heslem se řídil loni v říjnu premiér Mirek Topolánek při koncertu metalové kapely Debustrol. Dával najevo, že si říznou muziku opravdu užívá. Fanouškem undergroundu je i bývalý prezident Václav Havel. Ten za oblíbenými The Plastic People of the Universe neváhal dojet až do polského Krakova. Naši politici ale nemají na bývalého slovenského premiéra Vladimíra Mečiara, který se s funkcí loučil písní.

Vyplazený jazyk a mávání rukou - tak premiér Topolánek prožíval tvrdou píseň těsně u pódia. Odložil sako a kravatu a na koncertu se alespoň na chvíli stal tím pravým bigbíťákem. Tvrdá hudba zřejmě není Topolánkovi proti srsti, při poslechu Debustrolu se smál.

Pozorný čtenář může na konci videa z koncertu legendárních Plastiků rozpoznat Václava Havla. Ten má pro undergroundovou kapelu slabost už od 70. let, kdy je spojoval společný odpor proti komunistické totalitě.

Bývalého prezidenta na koncertu spatříte ZDE

Na Slovensku se nefandí, ale zpívá

Ještě o stupeň výše posunuli hudební laťku slovenští politici. Předvolebním hitem kampaně v roce 1994 se stala píseň HZDS "Vivat Slovakia". Voliče přesvědčovaly o krásné tváři Slovenska špičky tehdejší nejsilnější strany včetně Vladimíra Mečiara. Na internetu koluje i recesistická verze písně. Slyšet nacionalistickou píseň v maďarštině je skutečným zážitkem.

Píseň Vivat Slovakia v provedení českých recesistů naleznete ZDE

Vladimír Mečiar i přes tvrdou image neměl ke zpěvu nikdy daleko. Když v roce 1998 prohrál volby, rozloučil se v přímém přenosu STV písní.

Rozlučku Vladimíra Mečiara písní si prohlédněte ZDE

I na české politické scéně jsou ale první pěvecké vlaštovky. Ministryně obrany Vlasta Parkanová nazpívala s Janem Vyčítalem oslavnou píseň na výstavbu amerického radaru v ČR.

Nova.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Polský prezident přijel na Ukrajinu. Čeká ho proslov v parlamentu

Polský prezident Andrzej Duda přijel v sobotu do Kyjeva. Očekává se, že se v neděli stane první hlavou státu, která vystoupí v ukrajinském parlamentu od doby, kdy Rusko 24. února napadlo Ukrajinu. "Pan prezident se ve svém projevu jistě odkáže na polsko-ukrajinskou historii, ale především vzdá hold těm, kteří bojují za obranu Ukrajiny a bojují za Evropu," prohlásil šéf prezidentského úřadu pro mezinárodní politiku Jakub Kumoch. Dudu čeká také osobní jednání s prezidentem Volodymyrem Zelenským. Jde o třetí návštěvu polského prezidenta na Ukrajině. Prezidentská kancelář o tom informovala v tiskové zprávě.

Krátká zpráva

Severní Korea hlásí "pozitivní trend" v boji proti covidu, případy horečky klesají

Státní média v Severní Koreji dnes oznámila “pozitivní trend“ ve vývoji epidemie covid-19. Poprvé za téměř 10 dní, od doby, kdy Severní Korea přijala opatření v boji proti šíření nákazy, klesly denní případy "horečky" (jak je toto onemocnění v zemi oficiálně označováno) pod 200 000 případů. Prvního nakaženého Severní Korea přiznala 12. května a v současné době eviduje zhruba 2,5 milionu nakažených. Se symptomy onemocnění už zemřelo skoro 70 lidí.

Krátká zpráva

Zelenskyj: Válku na Ukrajině může ukončit pouze diplomacie

Válka na Ukrajině může být vyřešena pouze prostřednictvím "diplomacie", řekl podle BBC v televizním projevu prezident Volodymyr Zelenskyj. V rozhovoru pro národní televizi naznačil, že jeho země by mohla na bojišti Rusko porazit, ale dodal, že válka může být definitivně zastavena pouze "u jednacího stolu". Jednání podle něj nebudou snadná, protože ani jedna strana se nechce ničeho vzdát. Ruské tiskové agentury tvrdí, že poslední schůzka se konala téměř před měsícem, 22. dubna.

Píše se na Deník.cz