Zpravodajství

Vadné nádobí do kuchyně: karcinogenní naběračka!

Vadné nádobí do kuchyně: karcinogenní naběračka!
Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR

Hygienici při svých kontrolách po čase opět narazili na závadné zboží. Tentokrát se jedná o kuchyňské potřeby. Ministerstvo zdravotnictví ve čtvrtek upozornilo na naběračku a obracečku, které obsahují karcinogenní látky. Na svých stránkách o tom informuje ministerstvo zdravotnictví.

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR

"Riziko pro spotřebitele je to, že při styku těchto výrobků s potravinami nebo připravovanými pokrmy může docházet k jejich kontaminaci karcinogenními látkami. Riziko je samozřejmě i v tom, že lidé takto kontaminované pokrmy snědí," řekl hlavní hygienik pro ČR Michael Vít.

Naběračka a obracečka

Konkrétně jde o naběračku LCE nerez, vyrobenou z černého plastu a s rukojetí z nerezu, a obracečku EVO, i v tomto případě se jedná o výrobek z černého plastu. Testy ukázaly, že kuchyňské potřeby obsahují chemickou látku anilin.

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR

Odkud se výrobky do Česka dostaly, se zatím nepodařilo zjistit. Naběračku na český trh distribuovala firma Le Cygne Sportif Groupe se sídlem v Praze a obracečku velkoobchod Orion z Litomyšle. Uvádí ve zprávě na stránkách ministerstva zdravotnictví hlavní hygienik pro ČR Michael Vít.

Dovozce musí výroky stáhnout z trhu

Výrobek se už nesmí prodávat. "Dovozce i distributoři musejí stáhnout nádobí z trhu a lidé, kteří mají obracečku nebo naběračku doma, je můžou vrátit zpět prodejci na jeho náklady," doplnil Vít.

Anilin

Anilin, nebo také aminobenzen, benzenamin nebo fenylamin, je bezbarvá olejovitá kapalina. Na vzduchu se snadno oxiduje a barví se na žlutou až hnědou barvu. Je toxický, má zásaditou reakci. V přírodě se nachází v černouhelném dehtu.

Používá se při výrobě barviv a léčiv. V současnosti má tato látka největší využití jako reakční komponenta při výrobě polyuretanů.

K otravě dochází požitím, nadýcháním nebo vstřebáním kůží. Projevuje se cyanózou - tedy modrofialovým zbarvením kůže a sliznic způsobeným nedostatečným okysličováním krve. Anilin je krevní jed a způsobuje oxidaci krevního barviva. Působí také na centrální nervový systém, proto postižený jeví podobné známky jako opilec. Zmodrání kůže se projevuje v první řadě na rtech, uších, nosu a nehtech. Dalším symptomem je bolest hlavy. Smrtelná dávka je 1 g.

Nova.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz