Zpravodajství

Pražský magistrát chce zrušit poslancům městskou dopravu zdarma

Pražský magistrát chce zrušit poslancům městskou dopravu zdarma
Zdroj: TV Nova - Tomáš Kulhánek

Pražskému magistrátu došla trpělivost s poslanci a senátory, kteří zdarma využívají městskou hromadnou dopravu. Tuto výhodu jim chtějí definitivně zrušit a po několika neúspěšných pokusech ve sněmovně prý vymysleli způsob, jak je donutit kupovat si jízdenky.

Na pražském magistrátu si zkrátka řekli, že pokud si poslanci a senátoři nezačnou jízdenky kupovat, donutí je k tomu přímo dopravní podnik. A způsob je jednoduchý. Hlavní město totiž dopravní podnik vyzvalo, aby revizoři začali dávat poslancům a senátorům pokuty.

Zrušili by je všichni

Když se ve sněmovně pravidelně konají marné pokusy o zrušení bezplatné hromadné dopravy, všichni se tváří, jako by si ji nikdy nezavedli. Zrušit a hned, říkají shodně. Stejní poslanci se ale přesto rádi svezou zadarmo.

Elitní černí pasažéři ale Prahu připravují až o 1 milion 300 korun ročně. Magistrát je chce donutit platit a opírá se o toto nedávné rozhodnutí soudu:

"Bezplatné používání prostředků veřejné hromadné dopravy je možné pouze tam, kde je tato doprava provozována státem a nikoli soukromými subkekty."

Dopravu by tak podle soudu měl platit ústavním činitelům orgán, ve kterém svoji funkci vykonávají. Jinak se podle náměstkyně pražského primátora porušuje zákon.

Revizoři budou poslance pokutovat

Budou revizoři pokutovat poslance a senátory, kteří nebudou mít platnou jízdenku? Do změny tarifu to nebude možné. Tarifní podmínky je ale možné změnit i třeba do dvou týdnů. Podmínkou je pouze souhlas Ministerstva financí, který zase musí změnit tzv. cenový výměr.

Dá se ale předpokládat, že ani to nebude problém. Právě ministr financí v minulosti o zrušení bezplatné dopravy pro ústavní činitele usiloval.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz