Zpravodajství

VIDEO: Pět let vězení za jízdu do Itálie?

VIDEO: Pět let vězení za jízdu do Itálie?
Zdroj: TV Nova - Tomáš Kulhánek

Téměř mezinárodním skandálem zavání případ znojemského taxikáře, který se rozhodl odvézt skupinku cizinců do Itálie. Místní policie totiž zjistila, že pět čínských pasažérů, které vezl nemá tamní Schengenské vízum. Nic netušícímu taxikáři okamžitě zabavili auto a je obviněn z podporování ilegální imigrace.

Kamil Trnka se na vlastní kůži přesvědčil, jak lehce se člověk může stát zločincem. Když do taxíku nabíral pět Číňanů ještě netušil, co ho čeká. V Itálii je zastavili policisté a vidina báječného

výdělku se rozplynula.

"Vyvedli nás z auta, mě dali pouta a odvezli nás na stanici," řekl Trnka televizi Nova.

Až tam se dozvěděl, že jeho zákazníci nemají potřebná víza. Po šestihodinovém výslechu bez tlumočníka byl obviněn z převaděčství a dopraven na nádraží.

Převážel Číňany nelegálně?

"V daném případě zřejmě italská policie pojala podezření, že se taxikář nějakým způsobem na nelegálním vstupu cestujících, které vezl podílel," řekla naší televizi mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Opletalová. "Pokud by kontaktoval zastupitelský úřad, náš konzul by okamžitě dorazil na místo," dodala.

Taxikáři v Itálii hrozí až pět let vězení. K tomu pak mastná pokuta 15 tisíc eur za každého Číňana, kterého do země přivezl.

O případ už se zajímají české úřady. "Žádný právní předpis taxikáři nedává ani právo ani povinnost chtít doklad totožnosti případně vízum od cestujícího, kterého přepravuje," řekl mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka. 

Rozhodne soud

"Já sem byl podnikatel, úspěšnej podnikatel, můžu říct a tato skutečnost mě úplně psychicky vydeptala," komentoval situaci taxikář Trnka. 

Teď čeká na rozhodnutí italského soudu, ke kterému by se měl dostavit už dvanáctého dubna.

TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz